Lidem, kteří pracovali pro komunisty, snížíme důchody, navrhl Jurečka. Hloupý populismus, vzkázal Andor Šándor

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2021

Lidovci pod vedením Mariana Jurečky (40) představili návrh, aby byly kráceny důchody lidem, kteří pracovali pro minulý režim. Podobný zákon v červnu přijal slovenský parlament. "Nejhorší je, že hlavní prominenty režimu nechali být a neřešili, schytal to jen Miroslav Štěpán. Ty, kteří ten systém stanovovali, nechali být a budou se hojit na lidech, kteří nějak fungovali. Je to ubohé," okomentoval návrh bezpečnostní expert Andor Šándor (63), návrh lidovců považuje za populismus.

Lidovci navrhují, aby byly kráceny důchody členům bývalých vlád, exposlancům, členům nebo zaměstnancům ÚV KSČ, tajné policie StB, zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA či zpravodajských jednotek Pohraniční stráže od 25. února 1948 do 9. prosince 1989.

Od roku 1986 působil v generálním štábu Československé lidové armády také bezpečností expert Andor Šándor. Ten pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že návrh lidovců považuje za ukázku toho, že v předvolební kampani budou letos padat různé bizarní nápady.

"Já třeba v té době u zpravodajské správy vyučoval angličtinu. Jestli to pan Jurečka považuje za službu minulému režimu, tak dobře... Musím říct, že toto jsem od něj nečekal, považoval jsem ho za rozumného politika, který nebude sbírat laciné body populistickými návrhy. Jestli chce vytvořit nějaké mccarthistické komise v Česku a nahánět duchy... Mně to prostě přijde mimo. Možná tam bude chtít zařadit i kněží a příslušníky katolické církve, kteří se angažovali v Pacem in terris a nadšeně sloužili komunistickému režimu," zmínil pro ŽivotvČesku.cz tzv. mccarthismus, kdy se v USA tvrdě zasahovalo proti všem, u kterých bylo podezření, že jsou okouzleni komunistickou ideologií.

Bezpečnostní expert Andor Šándor považuje lidovecký nápad za populismus a připomněl, že hlavním strůjcům komunistického režimu se po roce 1989 vlastně nic nestalo.

"Myslím si, že ten nápad je opravdu hloupý a ukazuje to, že předvolební kampaň bude plná věcí, které snad ani nemá smysl komentovat. Plno lidí, kteří pro stát pracovali, pak prošlo bezpečnostními prověrkami podle zákona 412 a co s nimi tedy? Opravdu mě pan Jurečka velmi zklamal, myslel jsem si, že je to politik moderního střihu. Co chtějí 30 let po revoluci honit? Nejhorší je, že hlavní prominenty režimu nechali být a neřešili je, schytal to jen Miroslav Štěpán. Ty, kteří ten systém stanovovali, nechali být a budou se hojit na lidech, kteří nějak fungovali. Je to ubohé a vlastně ani nemám chuť to více komentovat," zakončil myšlenku Andor Šandor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.