Zemřel lékař, který onemocněl vážnou formou COVID-19 a ztmavla mu pleť. Prymula: Vir patrně napadl receptory jater

Čínští lékaři po nákaze koronaviru ztmavli
Čínští lékaři po nákaze koronaviru ztmavli
Foto: Wuhan Central Hospital, Beijing Satelitte TV
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

Lékař, jehož snímky oblétly svět, a to kvůli tomu, že onemocněl vážnou formou COVID-19 a během léčby mu ztmavla pleť, zemřel. Dvaačtyřicetiletý Chu Wej-feng strávil ve vážném stavu na JIP více než měsíc, následně během hospitalizace s koronavirem bojoval více než čtyři měsíce.

Ztmavnutí pleti po vážné formě koronavirové infekce není ojedinělá, přesto se řadí k vzácnějším. V Centrální wuchanské nemocnice zemřel v úterý kolem šesté hodiny ráno místního času jeden z lékařů, u něhož se forma nákazy projevila právě ztmavnutím pleti. O jeho smrti informovala čínská média, které citoval britský Daily Mail.

Chu a jeho kolega I Fan museli být během léčby napojeni na mimotělní oběh. Následně u kardiologa I se jeho zdravotní stav výrazně lepši. Oproti tomu jeho kolega začal bojovat o život. Stav urologa Chu zůstával vážný i po přemístění na běžné lůžko 14. dubna. Následně u něj došlo hned dvakrát ke krvácení do mozku, 22. dubna a následně o měsíc později, převzal zprávu a citoval portál Novinky.cz.

Oba lékaři měli kvůli nákaze výrazně ztmavlou pleť, kterou způsobilo poškození jater po infekci koronaviru. "Vir napadá receptory některých orgánů. Zejména orgánů, kde je receptorů nejvíce. Jde o ledviny, játra, plíce, srdce a další, aby se mohl množit. Ztmavnutí pletě může být jeden ze vzácnějších projevů infekce," řekl pro Život v Česku epidemiolog Roman Prymula. Zároveň upozornil, že mohlo opravdu dojít ke ztmavnutí i kvůli podání antibiotika Poylximinu B, jak uvádí portál.

Lékař se tak šestou obětí z řad nemocničního personálu v Centrální wuchanské nemocnici, která jako první zaznamenala nápor nakažených koronavirem SARS-CoV-2.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.