Reklama:

Zemřel tvůrce filmových Básníků, režisér Dušan Klein. Bylo mu 82 let. Na spolupráci s ním zavzpomínala Zlata Adamovská

Režisér Dušan Klein
Režisér Dušan Klein
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2022

Filmový svět zasáhla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel režisér Dušan Klein, profesor FAMU a především uznávaný režisér, který stál za zrodem filmových Básníků. "Pro mě byl Dušan Klein hlavně skvělým profíkem, dokonalým filmovým režisérem, který měl přesnou vizi," řekla pro ŽivotvČesku.cz zarmoucená herečka Zlata Adamovská (62), která hrála v Kleinově seriálu Hříchy pro pátera Knoxe.

Reklama:

Ve věku 82 let tento svět navždy opustil jeden z nejznámějších českých režisérů Dušan Klein. Smutnou zprávu o skonu muže, který po válce vystudoval režii na FAMU a později ji na tomtéž místě i sám vyučoval, potvrdil portálu iDnes.cz jeho syn David Klein.

Reklama:

Dušan Klein se jako režisér věnoval především kriminálním příběhům. Nedílnou a nezapomenutelnou součástí jeho tvorby jsou proto například seriály Případy podporučíka Haniky, Hříchy pro diváky detektivek či filmy Případ mrtvých spolužáků a Zatykač na královnu. Jeho nejpopulárnějším seriálem byly Hříchy pro pátera Knoxe, v němž hlavní roli ztvárnila herečka Zlata Adamovská. Ta má na uznávaného režiséra skvělé vzpomínky.

"Pro mě byl Dušan Klein hlavně skvělým profíkem, dokonalým filmovým režisérem, který měl přesnou vizi. Člověk, pokud s ním pracoval, tak si mohl být jistý, že výsledek bude vždy dobrý, protože on byl připravený a věděl přesně, co chce. Skvěle vedl herce, věděl, co po nich chce a dokázal si ty svoje věci dobře obsadit," řekla pro ŽivotvČesku.cz zarmoucená Zlata Adamovská.

Pro kariéru Dušana Kleina byla velmi významná filmová série Básníků, z níž první snímek s názvem Jak svět přichází o básníky natočil v roce 1982 a poslední s názvem Jak básníci čekají na zázrak z roku 2016 se stal zároveň posledním filmem, který natočil. Sám ji považoval za velký úspěch a velmi si vážil divácké přízně, se kterou se setkala a setkává dodnes.

"Víte, Básníci jsou fenomén. Neznám žádný jiný filmový cyklus, který by zachycoval hlavní hrdiny a jejich duševní a fyzické stárnutí. V prvním díle bylo klukům sedmnáct let, v pátém, zatím posledním, čtyřicet pět. Osobně se na to dívám s nostalgií a jsem velmi rád, že lidé Básníky mají rádi. Smích je totiž taková očista," řekl legendární režisér redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz před lety v rozhovoru k pentalogii Básníků, která je dodnes vysílána a těší se diváckému úspěchu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: