Zemřela herečka Božena Böhmová. Zlá pokladní z Ženy za pultem či manželka předsedy Josefa Větrovce z Chalupářů

Božena Böhmová (vlevo) v seriálu Chalupáři.
Božena Böhmová (vlevo) v seriálu Chalupáři.
Foto: Reprofoto Chalupáři
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2020

Ve věku 95 let zemřela v sobotu 25. července herečka Božena Böhmová. Diváci ji znají mimo jiné díky rolím v seriálech Nemocnici na kraji města, Chalupáři či Žena za pultem. Zprávu o jejím skonu přinesl na svém Facebooku spisovatel Miroslav Graclík.

"Skoro na den přesně před rokem jsem byl za paní Böhmovou v nemocnici na návštěvě a udělali jsme spolu velký rozhovor. Byla hovorná, vzpomínala na své kolegy i role... Sice již byla upoutána na vozík, ale obdivoval jsem, že v 94 letech jí to ještě tak myslí. Byla to příjemná návštěva, kdy jsme toho probrali opravdu hodně, podepsala mi fotky pro známé, udělali jsme i pár jejích fotografií k rozhovoru... Potom jsem jí ještě několikrát volal. Naposledy jsem ji navštívil jedno lednové odpoledne. Měla ve vojenské nemocnici pokoj sama pro sebe a přinesl jsem jí časopisy s našimi rozhovory a také hromádku dalších časopisů, aby ukrátila dlouhou chvíli," uvedl spisovatel s tím, že plánoval další návštěvu, ale překazil ji koronavir. Pak už se za herečkou nestihl stavit.

"Jenže přišel koronavir a já se za ní už nedostal. Říkal jsem si, že jak se v srpnu uvidím s její dlouholetou kamarádkou Jiřinou Bohdalovou, poprosím ji, aby mi pro ni napsala pozdrav, který ji pak i s časopisy přivezu. Člověk míní, Pán Bůh mění," dodal Graclík.

Božena Böhmová se narodila 22. února 1925 v Přísečné u Českého Krumlova. V roce 1947 odešla do Zlína (tehdejšího Gottwaldova), aby posílila soubor tamního Divadla pracujících. V letech 1952–1960 byla členkou Slezského divadla Zdeňka Nejedlého v Ostravě.

V roce 1962 se vrátila do Prahy a získala angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde setrvala až do svého odchodu do penze. Objevovat se začala i před filmovou kamerou. Hrála ve snímcích Hrdina má strach (1965), Smuteční slavnost (1969), Já to tedy beru, šéfe (1977), Ten svetr si nesvlíkej (1980) a v dalších.

Příležitostně pracovala pro rozhlas nebo dabing. Její hlas zněl například v pohádce Mrazík (1964).

Při příležitosti sedmdesátých narozenin obdržela od Herecké asociace cenu Senior Prix (1995).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.