Zemřela nejstarší panda v zajetí na světě. Bylo jí 38 let a přivedla na svět 36 mláďat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2020

Zoologická zahrada v čínském Čchung-čchingu přišla se smutnou zprávou o úhynu nejstarší pandy na světě žijící v zajetí. Xin Xing v srpnu letošního roku oslavila 38. narozeniny, ale těch dalších se bohužel nedožila. Podle všeho zemřela už 8. prosince, ale již na začátku podzimu nevypadala moc dobře a měla zdravotní problémy.

Panda Xin Xing, jejíž jméno znamená temperament, byla ozdobou západočínské zoologické zahrady. Narodila se v roce 1982 v chráněné svatyni v centrální provincii S'-čchuan a jako roční mládě byla převezena do Čchung-čchingu, který se pro ni stal novým domovem. V srpnu oslavila 38. narozeniny a vypadalo to, že se těší dobrému zdraví i ve svých letech, které by se na roky lidského života daly přepočítat na neskutečných 130 let, uvádí People.

"21. října 2020 byla panda Xin Xing letargická a nechtěla jíst. Následující den se přidaly potíže s dýcháním, kašel a nestabilní pohyb. Začaly se objevovat také střevní problémy a břišní distenze (roztažení střev, pozn. red.)," uvedlo vedení zoologické zahrady ve svém oficiálním prohlášení.

Podle informací Zoo panda zemřela kvůli selhání orgánů a infekci zažívacího a dýchacího traktu. Ani odborníci z několika lékařských institucí nebyli schopní zvířeti pomoct. Xin Xing byla nejstarší pandou v zajetí na světě a porodila 36 mláďat, která žijí po celém Japonsku, Kanadě nebo Spojených státech. Její odkaz tak žije i nadále.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.