Zemřela zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, bylo jí 83 let. O její výjimečnosti promluvil Bohuš Matuš

Naďa Urbánková
Naďa Urbánková
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2023

Hudební svět se ponořil do smutku. Ve věku 83 let zemřela v pátek večer zpěvačka a herečka Naďa Urbánková. Informaci zveřejnila její dcera Jana Fabiánová (43) na svém sociálním profilu. Pro ŽivotvČesku,cz o ní promluvil zpěvák Bohuš Matuš (49), který ji označil za mimořádně nadanou.

"Byla lidová a specifická, lidem se velmi líbila. Měla velmi krásný alt. Uměla do zpěvu dát něco navíc. Rozhodně se dá říct, že její hlas nebyl tuctový, ale výjimečný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zpěvák Bohuš Matuš, kterého zpráva o úmrtí kolegyně zarmoutila.

"S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19," napsala Fabiánová. Dcera zároveň poprosila veřejnost o soukromí, aby se mohla s úmrtím vyrovnat.

Urbánková se za svobodna jmenovala Naděžda Balabánová. Narodila se 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra.

V roce 1964 se dostala do Semaforu. Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, hrála také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa. Jako zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím a úspěšnou érou s Country Beatem Jiřího Brabce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.