Žena vyvolala diskuzi, když se dotázala, zda lidé močí do veřejných bazénů. Vědci tvrdí, že běžná nádrž obsahuje až 75 litrů žluté tekutiny

Bazén - ilustrační foto
Bazén – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2024

Na jednom z britských internetových blogů se rozhořela vášnivá diskuze, když jedna z uživatelek napsala, že si je jistá, že lidé močí do veřejných bazénů. Následně se také dotázala ve svém příspěvku ostatních, zda to dělají také. Většina lidí se skrze odpovědi tvářila znechuceně a odmítla, že by si takto někdy ulevila. Někteří ale přiznali, že s tím mají zkušenost. Vylučování biologické tekutiny do veřejných nádrží určených ke koupání a plavání se před sedmi lety stalo předmětem vědeckého zkoumání. Podle vědců z Albertské univerzity v Kanadě obsahuje průměrný veřejný bazén až 75 litrů moči. Zmiňuje to britský deník DailyMail.

Na zahraničním rodičovském fóru Mumsnet se rozpoutala vášnivá diskuze, která se často nevidí. Uživatelka s přezdívkou »Blondiebeachbabe« se dotázala ve svém příspěvku ostatních, zda někdo z nich močí do hotelových či veřejně přístupných bazénů. A právě to bylo předmětem vášnivé debaty, do které se zapojily stovky registrovaných uživatelů.

V komentářích k příspěvku, v nichž lidé odpovídali, se v drtivé většině vyjadřovali, že »s tímhle nemají nic společného a že by to neudělali«. Někteří ale uvedli to, co si ostatní ani nechtěli představovat.

Menší část uživatelů totiž přiznala, že si ve veřejném bazénu ulevila, někteří pak uvedli, že to tu a tam udělají, našli se dokonce tací, kteří to dělají běžně. To, že se to v nějaké míře děje, ostatně potvrzuje i sedm let stará studie vědců z Albertské univerzity v Kanadě.

Z dokumentu vyplývá, že po dobu tří týdnů výzkumníci získávali data ze dvou kanadských bazénů. Výsledek studie ukázal, že v bazénech a vířivkách se skutečně objevuje nezanedbatelné množství biologické odpadní tekutiny.

V průměrném veřejném bazénu se našlo až 75 litrů moči. Tým vědců potvrdil, že lidé uvolnili více než 32 litrů moči v jednom bazénu o objemu 500 000 litrů, veřejný bazén o objemu milion litrů vody, což je pro srovnání přibližně třetina obsahu nádrže olympijského bazénu, pak obsahoval přibližně 90 litrů »žluté tekutiny«.

To, co si nechce žádný návštěvník hotelového bazénu raději ani připouštět, je skutečně vědecky potvrzené. Článek v DailyMail upozorňuje ale na to, že něco jiného je to s dětmi. I když totiž použijí plenku do vody, část množství moči přece jen unikne. Že se jejich dětem někdy stala »nehoda« v bazénu, přiznala i řada uživatelů na zmíněném fóru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.