Žena přivedla na svět devaterčata. 100 plen denně a nemocniční péče za miliony, popsala

Žena přivedla na svět devaterčata
Žena přivedla na svět devaterčata
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Halima Cisseová (26) v květnu přivedla v Maroku na svět devět dětí. Jen krátce před převozem na porodní sál se dozvěděla, že místo původně očekávaných sedmerčat přijde na svět celkem devět miminek. Mladá žena trvá na tom, že byly počaty přirozenou cestou. Nyní je šest sourozenců ještě v inkubátorech a s péčí pomáhají novopečené mamince zdravotní sestry. Popsala, jak nyní vypadá její denní program.

Halima Cisseová a její manžel Kader Arby se v květnu stali rodiči devaterčat. Ještě krátce předtím, než přivedla děti na svět, si Halima myslela, že bude mít sedmerčata, poslední ultrazvuk ji ale vyvedl z omylu. Děti se narodily s váhou od 500 do 1000 gramů a šest z nich je ještě v inkubátorech. V nemocnici by společně s maminkou měly strávit ještě dva měsíce.

"Byla jsem v šoku, když jsem zjistila, že budu mít devět dětí namísto sedmi. Když jsem je přiváděla na svět, měla jsem pocit, že ze mě vychází nekonečný proud dětí. Sestra mě držela za ruku a já jsem byla schopná myslet jen na to, jak se o ně postarám a kdo mi bude pomáhat," řekla Halima Cisseová britskému deníku Daily Mail.

Ačkoli od porodu uběhly už téměř tři měsíce, Halima je stále vyčerpaná. "Ještě se hojím a nemám moc sil. Děti navštěvuji dvakrát denně a vždy maximálně na půl hodiny, aby mezi námi vzniklo alespoň nějaké spojení. Péče o ně by pro mě v tuto chvíli byla absolutně vyčerpávající," uvedla matka čtyř chlapců a pěti děvčat s tím, že o děti se ve dne v noci stará tým lékařů a zdravotních sester.

Děti jsou krmeny každé dvě hodiny a denně vypijí šest litrů umělé výživy. Plenky jsou jim rovněž měněny každé dvě hodiny a denně jich spotřebují až 100, lékaři pak každé tři hodiny kontrolují jejich zdravotní stav. Nemocniční péče o devaterčata zatím vychází na milion liber, v přepočtu tedy něco přes 30 milionů korun. Hrazena bude vládou Mali, odkud jejich matka pochází.

"Čeká mě hodně těžké období a já se pořád cítím slabá. Těhotenství bylo vyčerpávající a potřebuji odpočívat. Přivést na svět jedno dítě je samo o sobě náročné, přivést jich na svět devět je pro mnoho žen už zcela nepředstavitelné. Jsem vděčná personálu nemocnice za to, jak krásně se o mé děti stará. Při porodu jsem málem vykrvácela, mé břicho samotné vážilo téměř 30 kilogramů. Z pokoje vycházím, jen když se jdu podívat na děti," svěřila se Halima.

Kader Arby se do Maroka dostal kvůli koronavirovým opatřením až měsíc poté, co se stal otcem. Musel ještě strávit deset dní v karanténě, a až pak mohl za svými dětmi na návštěvu. "Když jsem je poprvé viděl, byl to neuvěřitelný pocit. Děkuji tam nahoru za to, že jsou všechny děti živé, zdravé a že se má manželka zotavuje. Při pohledu na ně jsem oněměl, musel jsem celý ten zážitek nejdřív vstřebat a uvědomit si, že z bezdětného muže jsem najednou otcem devaterčat," popsal tatínek své pocity.

Lékaři uvedli, že dětem se nyní daří výrazně lépe než krátce poté, co přišly na svět. Nejtěžší z nich nyní váží přes tři kila, nejlehčí přesně polovinu. Chlapci se jmény Mohammed, Bah, El Hadji a Oumar a dívky pojmenované Hawa, Adama, Fatouma, Oumou a Kadidia se domů v nejbližší době nepodívají, potřebují ještě stálý lékařský dohled a jejich matka také. "Nebojíme se, jestli je náš domov dost velký, nebo jestli budeme mít dost peněz na péči, chceme hlavně, aby byly všechny děti zdravé," dodali rodiče devaterčat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.