Ženská a mužská nevěra. Dochází k ní po zhruba dvou letech trápení ve vztahu, říká odborník s tím, kdo podvádí častěji

Nevěra - Ilustrační snímek
Nevěra – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2024

Téma nevěry se v mezilidských a partnerských vztazích objevuje odjakživa. Touha po jiném životě, dobrodružství nebo kompenzace čehokoliv, co ve stávajícím vztahu chybí. To všechno mohou být motivy k záletům, které bývají nejčastější příčinou krachu partnerských vztahů. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala renomovaného odborníka na partnerské vztahy, zda jsou více nevěrní muži, nebo ženy. "Vezměte si deset lidí v jedné kanceláři rozdělených na sedm mužů a tři ženy, které budou nevěrné se sedmi kolegy. Z toho vyplývá, že počet záletníků je větší," odpověděl Jeroným Klimeš.

Dříve se tradovalo, že muž má nevěru v genech, a proto snadněji podléhá svým primárním pudům. Mužské touhy v minulosti převládaly nad morálkou a společenskou etiketou. Jsou to ale stále převážně muži, kteří stojí za nevěrou ve vztahu? Představa stereotypního způsobu života je čím dál více zastrašující pro muže, ale i pro ženy.

Redakce ŽivotvČesku.cz se na otázku, zda jsou více nevěrní muži, nebo ženy, dotázala zkušeného psychologa Jeronýma Klimeše, podle něhož je skóre zřejmé.

"Vezměte si deset lidí v jedné kanceláři rozdělených na sedm mužů a tři ženy, které budou nevěrné se sedmi kolegy. Z toho vyplývá, že počet záletníků je větší,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nevěrné jsou samozřejmě i ženy, ale umí to lépe maskovat než muži.

Klimeš dále vysvětlil, co standardně nevěrám ve vztahu předchází. "K nevěře obvykle dochází po zhruba dvou letech trápení ve vztahu. Pak k ní dochází. Při nevěře záleží na důležitém aspektu - jestli se člověk zamiluje, nebo ne. Nevěra může být mimo jiné původcem pohlavních chorob, ale hlavně dochází k destabilizaci vztahu, protože podvádění lidé ji berou jako ohrožení něčeho, co si až dosud vybudovali. Pochopitelně myslí i na budoucnost. Nevěra může trvat pouhý měsíc, ale pár se z ní vzpamatovává i řadu let. Proto je vždy lepší vydržet bez ní,“ vysvětlil odborník, který v minulosti napsal revoluční knihu Partneři a rozchody, na níž pracoval celkem osm let. Zároveň Klimeš upřesnil, jak se dá nevěrám předcházet.

Výskyt takzvaných kompenzačních nevěr podněcuje hlavně u mužů touha po obdivu a uznání. Ženy si nevěrou zpravidla vynahrazují nedostatek komunikace a pozornosti od partnera.

"Dbejte na to, aby váš partner či partnerka měli uspokojené potřeby. Ženy vyžadují pozornost, povídání o různých tématech a mají rády společné akce, které nesou zážitky," uvedl dále Klimeš, který proslul tím, že před diplomatickým dialogem preferuje přímá, leč někdy nepopulární sdělení.

"Ty k párovému životu bez nevěry patří. Do vztahu patří samozřejmě také sex a společné usínání. Co v něm ale naopak rozhodně nemá místo, jsou výčitky,“ doplnil pro ŽivotvČesku.cz psycholog, jakým způsobem se dá záletům partnera předejít.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.