Ženu na Šumavě kousla zmije, krev vysávala a polykala. Expert na chování hadů takové jednání odmítl

Zmije - Ilustrační snímek
Zmije – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2021

Šestašedesátiletou ženu ve středu v oblasti Kvildy na Šumavě kousla zmije. Turistka z Prahy v lokalitě sbírala lesní plody. Podle horské služby žena ránu vysávala a krev polykala. "V žádném případě není možné ránu vysávat, tak se do těla dostane kontaminovaná krev a může dojít k další reakci organismu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů Karel Zavadil.

Zmije se sice pomalu ukládají k zimnímu odpočinku, ale jedinec v oblasti Kvildy měl dost energie na to, aby ženu kousl do prstu. K útoku hada došlo kolem poledne, žena si ale pomoc zavolala až o dvě hodiny později, byla totiž přesvědčená, že bude stačit ránu vysát ústy. Pacientce se však objevil velký otok jazyka a další otoky v obličeji.

"V žádném případě není možné ránu vysávat, tak se do těla dostane kontaminovaná krev a může dojít k další reakci organismu. Po kousnutí je třeba ránu lehce naříznout, aby vyteklo co nejvíce kontaminované krve, podvázat a zavolat si pomoc," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů Karel Zavadil. Podle něj budou zmije aktivní už jen pár dnů.

"Zmije budou aktivní do doby, než se ochladí, už kolem teploty kolem 5 stupňů Celsia bude jejich aktivita ochabovat. Pokud se ochladí například zítra, tak do 14 dnů z přírody zmizí," sdělil pro ŽivotvČesku.cz zkušený chovatel, který se na jedovaté hady specializuje.

Na skutečnost, že žena se po útoku zmije dopustila chování, které bylo značně rizikové, upozornil pracovník horské služby. "Na místě jsme byli velice rychle a zjistili, že paní skutečně uštkl had do prstu. Ranku jsme ochladili, paní byla během ošetření velice neklidná. Podle informací od záchranářů si totiž žena celou dobu před naším příjezdem vysávala jed z ranky a vše polykala. Podle lékařů proto utrpěla vážnou alergickou reakci, která ji výrazně ohrozila," popsal jednání zraněné ženy člen Horské služby Šumava Jan Ritter.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.