Ženy z královské rodiny uctily zesnulou Alžbětu II. šperky. O jejich astronomické hodnotě promluvil londýnský klenotník

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2022

Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., která zemřela ve věku 96 let po sedmi desetiletích na trůnu. Dnes se koná její pohřeb, už před ním ale rodina uctila její památku tím, že vynesla šperky z její kolekce. O jejich hodnotě finanční i sentimentální pro ŽivotvČesku.cz promluvil klenotník Maxwell Stone z prestižního londýnského klenotnictví Steven Stone.

Královna Alžběta II. byla majitelkou velké kolekce šperků, která se později už příliš nerozrůstala. Přesto však měla na každé akci jiné doplňky, protože měla z čeho vybírat. Některé z nich neváhala půjčovat ženám z královské rodiny při nejrůznějších příležitostech, i když jejich hodnota nebyla zrovna malá.

I na mši za královnu se Kate Middletonová (40) a Camilla Parker Bowlesová (75) pochlubily šperky, které jim zesnulou královnu připomínaly. Zatímco nynější princezna z Walesu vynesla hned tři, aktuální královna měla jeden. Jednalo se o brože a náhrdelník s náušnicemi z perel.

"Princezna Kate měla náušnice a náhrdelník z perel, což bylo připomínkou toho, jak moc královna perly milovala. Měla také brož s perlami a diamanty, kterou jí královna už dříve půjčila při dvou příležitostech. Ta má hodnotu okolo 68 tisíc liber," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v tiskové zprávě Maxwell Stone. V přepočtu na koruny má pak brož hodnotu 1 900 000.

Královna Camilla neměla nic půjčeného přímo z královniny kolekce, která se po její smrti rozdělí na více částí a zdědí ji ženy v rodině. Na mši přišla s broží, kterou jí královna sama před lety darovala a měla pro ni význam i z dalšího důvodu.

"Camillin výběr brože je také důležitý. Je na ní vyobrazený bodlák, který je národní květinou Skotska, kde královna zemřela. Brož posetá diamanty je šperkem, který jí navíc sama královna dala. Jeho hodnota může být okolo 75 liber," dodal Maxwell Stone z klenotnictví Steven Stone pro ŽivotvČesku.cz. V přepočtu brož stojí okolo 2 100 000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.