Zhubnout jde i za 10 dnů. Neuvěříte, kolik kilogramů. Specialistka na výživu Taťána Staňková popsala, jak to jde udělat
Především v období po Vánocích a před příchodem nového roku se velkým tématem stává hubnutí. Lidé na sobě pociťují přebytečné kilogramy získané svátečním obžerstvím a hubnutí je jedním z nejčastějších předsevzetí. Musí se k němu ale přistupovat správně, jinak hrozí nejen neúspěch, ale například i jojo efekt. Doktorka Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy pro ŽivotvČesku.cz poradila, jak rychle a efektivně zhubnout a zároveň si neublížit. Popsala také, co může cestu za vysněným tělem kazit.
K novému roku už tradičně patří předsevzetí. Hubnutí patří mezi ta nejčastější, která si lidé jako cíl do následujících měsíců dávají. Není to ale jednoduchý proces a jeho nesprávné uchopení může mít za následek neúspěch, opětovný nárůst hmotnosti, nebo si také můžete uškodit po zdravotní stránce. Podle odbornice na stravování lze zhubnout i poměrně rychle, ale musí být dodrženy zásady, díky kterým se z hubnutí nestane hazard.
Paní doktorko, po svátcích leckoho trápí přebytečné kilogramy a častým předsevzetím je hubnutí. Ne každý chce ale na výsledek čekat dlouho. Jak se dá například během 10 dnů nejrychleji zhubnout?
Nejrychleji lze zhubnout pomocí vhodného speciálního režimu s dietetiky, kdy je obvyklý úbytek na váze 3 kilogramy za týden při doplnění všech důležitých živin. Při dietě z kuchyňského jídla při dobře sestaveném plánu lze docílit úbytku 1 kilogramu za týden. Více nejde, neboť by se nepodařilo zajistit dostatečný přívod potřebných živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Často slýcháme, že rychlé hubnutí tělu škodí. Je tomu opravdu tak?
Rychlé zhubnutí neškodí za předpokladu, že je správně vedeno a je zabezpečen dostatečný přísun všech důležitých živin. Rychlost hubnutí je potřeba uzpůsobit komplikujícím onemocněním. Špatně vedeným rychlým hubnutím je opravdu možné si ublížit.
Rozumím. Paní doktorko, zásadní je pak dotaz, co ve stravování při redukci hmotnosti vadí? Jsou to tuky, sacharidy, nepravidelná strava nebo málo spánku?
Ve stravě vadí zejména sacharidy, neboť tvoří největší podíl ve stravě, jsou nejsnáze dostupné a jsme na ně zvyklí. Tím nemyslím cukrovinky, ale například konzumaci pečiva, rýže či těstovin.
Vidíte a já myslela, že je to opačně. A co tuky, vadí?
Budete možná překvapena, ale tuky nejsou taková hrozba, neboť osob, které přednostně konzumují tuky ve větším množství, tím myslím třeba majonézové saláty, bůček, smetanové jogurty, jitrnice, tučné sýry a jiné, je málo a většinou k tomu ještě konzumují i sacharidy ve formě chleba nebo rohlíku.
A je pravda, že spánek má na hubnutí či přibírání na váze vliv?
Pokud jde o nedostatek spánku, tak ano. Společně s únavou vedou k většímu hladu, když máme dlouhý den, stihneme toho více sníst a tím se dostaví i nepříjemný příbytek na váze.
Nadváha v ČR:
V České republice trpí nadváhou a obezitou okolo 70 procent mužů a téměř 60 procent žen. Nadváha předchází obezitě, určuje se podle BMI (body mass index), tedy poměru váhy a výšky. Nadváha spadá do BMI 25-30, pak už je obezita, která se liší v závislosti na vyšším BMI. V rozmezí 30 až 35 je 1. stupeň obezity, 35 až 40 je 2. stupeň obezity a nad 40 se jedná o 3. stupeň obezity.
Kdo je Taťána Staňková:
Promovala v roce 1987 na Lékařské fakultě University Karlovy v Hradci Králové. Pracovala na metabolické jednotce FN Hradec Králové u prof. MUDr. Z. Zadáka, kde se zabývala problematikou parenterální a enterální výživy.
Později pracovala na toxikologicko-metabolické jednotce Nemocnice neodkladné péče ZS v Praze u MUDr. H. Neuwirthové a současně i jako samostatně pracující lékař na Záchranné službě Praha, kde se zabývala akutní medicínou a léčbou otrav.
Od roku 1994 pracuje v soukromém zařízení - Centru pro poruchy metabolismu a výživy, které se zabývá poruchami metabolismu a výživy (léčbou hyperlipidemií, podvýživy, obezity) a specializovanými dietními režimy pro různá onemocnění i sportovce. Je držitelkou atestace z vnitřního lékařství a geriatrie.
Absolvovala kurzy Evropské společnosti pro parenterální a enterální výživu v Maastrichtu, Bonnu a v Brně. Hlavní oblastí odborného zájmu je léčba obezity, podvýživy, léčba metabolických poruch (zejména hyperlipidemie) a sestavování specializovaných dietních režimů pro různá onemocnění a sportovce. Podílí se proto na odborných studiích, které se týkají potravin pro zvláštní lékařské účely a doplňků stravy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.