Zima se znovu přihlásí o slovo. Pololetní prázdniny »profučí«, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2023

Školáci si pololetní prázdniny nejspíše venku příliš neužijí. V nadcházejících dnech bude totiž v Česku vládnout silný vítr a přijít mají také ledové dny, kdy zima opět převezme vládu. Vyhlídky na nadcházející dny pro ŽivotvČesku.cz přiblížila konzultantka počasí, meteoroložka Dagmar Honsová.

Pátek bude největrnějším dnem týdne a na srážky nejbohatším. Ojediněle se mohou opět vyskytnout i bouřky. Během odpoledne bude zataženo až oblačno, místy srážky. Na horách, konkrétně na Šumavě, v Krušných horách a v Krkonoších, spadne až kolem 30 cm sněhu. Později odpoledne a večer bude převládat oblačno a místy přeháňky - od cca 400 m nad mořem sněhové. Ojediněle mohou přijít také bouřky.

Foukat bude vítr s nárazy o rychlosti 55 až 70 km/h, odpoledne až 90 km/h, na horách až 110 km/h. Opět bude způsobovat škody a komplikace budou také v dopravě. Hrozí totiž sněhové jazyky a závěje. Maximální teploty se budou pohybovat mezi 3 až 8 °C, ale pocitové o poznání nižší, jako by bylo mezi -4 až 2 °C.

"Pozor! Také noc na sobotu bude větrná. Nárazy větru se budou zastavovat na 90 km/h, na horách až kolem 110 km/h. Během noci bude převládat proměnlivá, převážně velká oblačnost, četné přeháňky, zpočátku od 400 metrů sněhové, postupně sněžení ve všech polohách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová. Tvořit se prý místy budou také zmrazky a náledí na silnicích. Teploty půjdou během noci rychle dolů. Nejnižší ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C, pocitově však bude chladněji. S ohledem na vítr to bude kolem -2 až -10 °C.

V sobotu už bude vítr během dne od západu slábnout a sněžení očekáváme zejména na horách. I tam ale bude během pozdního odpoledne ustávat. Počasí u nás začne ovlivňovat od západu oblast vysokého tlaku vzduchu a dá stopku větrnému a na srážky bohatému počasí tohoto týdne. Nicméně ještě v sobotu zpočátku dne je třeba dát pozor na tvorbu sněhových jazyků a závějí od vyšších poloh.

"Ve východní polovině území bude během dne foukat čerstvý vítr s nárazy o rychlosti až kolem 70 km/h, na horách až 90 km/h. Slábnout bude během odpoledne. Nejvíce oblačnosti a srážek bude hned ráno, kdy bude zataženo, občas sněhové přeháňky, na horách lze očekávat sněžení. Postupně bude oblačno až polojasno, na horách sněžení a jinde sněhové přeháňky pouze ojediněle. Maximální teploty budou mezi -3 až 2 °C, ale pocitové o poznání nižší - mezi -11 až -5 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz známá meteoroložka.

V neděli bude oblačno až polojasno, na východě ojediněle sněhové přeháňky. Noční teploty se poté budou pohybovat kolem -3 až -8 °C. Denní teploty vystoupají na -3 až 1 °C. 

Dále Dagmar Honsová přiblížila také výhled na příští týden. V pondělí má být oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Noční teploty kolem -3 až -7 °C, na východě až -10 °C, při polojasné obloze kolem -13 °C. Denní teploty pravděpodobně budou kolem -3 až 1 °C.

"V úterý bude oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Noční teploty kolem -6 až -10 °C, ojediněle kolem -13 °C. Denní teploty poté dosáhnou -4 až 1 °C. Ve středu bude oblačno až polojasno, chladné počasí se nás bude opět držet. Noční teploty -6 až -10 °C, při malé oblačnosti až -15 °C. Denní teploty -4 až 1 °C," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.