Život po smrti existuje, tvrdí neurovědci po pozoruhodném experimentu

Život po smrti podle vědců existuje.
Život po smrti podle vědců existuje.
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2020

Světlo na konci tunelu? Život po životě? Nesmrtelnost? Něco na tom podle podle jedné pozoruhodné studie je…

Neexistuje nejspíš náboženství, které by nepracovalo s nějakou formou posmrtného života. Teprve moderní západní civilizace tuto představu odvrhla jako překonanou a nevědeckou.

Před lety byly zveřejněny výsledky největší studie, která na toto téma kdy vznikla. Shromáždit data pro ni trvalo čtyři roky a probíhala na univerzitě v britském Southamptonu. Vědci (zejména neurovědci, ale v týmu byli i psychologové a chirurgové) zkoumali více než 2000 osob, které v poslední době zažily zástavu srdce.

Údaje jsou až překvapivě: Asi 40 procent osob, které přežily zástavu srdce, popisuje nějaké zážitky z doby, kdy byly klinicky mrtví a dokud jim vědci znovu »nenahodili« srdce. U některých se objevil i fenomén »vnějšího pozorovatele« – tedy zážitek, jako by opustili vlastní tělo a dívali se na proces oživování odněkud zvenku. A popisovali to velmi přesně…

Víme, že když nebije srdce, nemůže fungovat ani mozek,“ popsal ve studii Dr. Sam Parnia, který výzkum vedl. „Ale například u 57letého muže, který zemřel na 3 minuty, jistě víme, že nějakým způsobem vnímal své okolí – a to přesto, že mozek se vypíná už 20–30 sekund po zástavě srdce.“

Podle vědců tento muž popsal vše, co se v místnosti dělo – a dokonce zaznamenal dvě pípnutí z přístroje, který tento zvuk vydává co tři minuty. Podle toho se dalo odvodit, jak dlouho tato zvláštní forma zážitku trvala.

Zkušenosti řady pacientů, kteří přežili, ukazují na shodná témata, která se často opakují. Asi 20 procent cítilo klid a mír, pro 35 procent se zase zpomalil nebo zrychlil čas. Zážitek, že jejich duše opouští tělo, pocítilo 13 procent umírajících. Zato jen poměrně málo dotázaných mluvilo o silném světle nebo naopak pádu do propasti…

Podle lékaře mají podobné zkušenosti i další lidé. Respektive mívali je v minulosti – v současné době jsou umírající lidé tak často pod vlivem silných léků a utlumujících drog, že si tuto zkušenost po probuzení nepamatují… Podle odhadů zaznamenávají takové stavy miliony lidí, ale vědecké důkazy a popis tohoto jevu byly doposud velmi mlhavé,“ dodal lékař.

Mnoho pacientů i lékařů vnímalo tyto zkušenosti jen jako projev léků anebo halucinace, ale poslední výzkumy naznačují, že jde zřejmě o mnohem složitější fenomén. Parnia věří, že si zaslouží další a podrobnější výzkum, který by především ukázal, jaké jsou efekty léků na tyto jevy.

Proč se o posmrtném životě nemluví?

Toto téma bylo mezi lékaři docela oblíbené přibližně v době před 20–30 lety, ale pak se ukázalo, že řada studií, které se zážitky po smrti zabývaly, neproběhla metodologicky úplně úspěšně a vědci se proto tohoto tématu trošku zalekli. Nyní je ale podle nich ideální čas na to, podívat se na tento fenomén znovu pomocí moderních přístrojů a bez náboženských / ateistických předsudků.

Protože, co se děje s lidskou osobností po smrti, je pro nás stále otazníkem – a přitom existuje jen málo důležitějších témat…

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.