Život s ním je jako jízda ve ferrari, říká manželka Petra Arenbergera. Daně mu zkoumají experti

Monika Arenbergerová s manželem Petrem Arenbergerem
Monika Arenbergerová s manželem Petrem Arenbergerem
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) v majetkovém přiznání za rok 2019 nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Novináři upozornili na to, že ministr vlastní obrovský majetek, na který »zapomněl«. Na ministrův případ se zaměřuje mluvčí Generálního finančního ředitelství. "Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví," uvedla mluvčí Zuzana Mašátová na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, zda finanční správa bude zkoumat ministrova starší přiznání. Podle ministrovy manželky Moniky Arenbergerové je život po boku úspěšného muže jako jízda ve ferrari. Na manželovi oceňuje, že problémy řeší s klidem.

Finanční správa, která spadá pod ministerstvo financí, případ ministra Petra Arenbergera zaznamenala. Novináři upozornili na fakt, že Petr Arenberger jako soukromý dermatolog měl desetimilionové příjmy od farmaceutických firem za klinické studie a že podle katastru nemovitostí vlastní přes deset domů a množství pozemků.

Podle webu Seznam Zprávy je to mnohonásobně větší majetek, než Arenberger jako ředitel vinohradské nemocnice přiznal v roce 2019. Tehdy mělo jeho majetkové přiznání jen tři strany a Petr Arenberger nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Rozsáhlý majetek Petr Arenberger přiznal, až když na nesrovnalosti upozornila média.

Majetkové přiznání profesora Petra Arenbergera za rok 2019 má tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. "Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice a mám dojem, že oni to ještě dělají službou, tak to samozřejmě můžu nechat zkontrolovat. Ale asi není důvod neuvést něco, co není v katastru nemovitostí," uvedl ministr zdravotnictví.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Generální finanční ředitelství, jaký postih Petru Arenbergerovi hrozí a zda dojde k přezkoumání starších majetkových přiznání.

"Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví. Správce daně nemůže o zjištěných daňových skutečnostech poskytovat informace. Je vázán mlčenlivostí, která je ukotvená v zákoně č. 280/2009 Sb., známého jako daňový řád. Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně. Za určitých okolností může být dle zákona základní tříletá lhůta prodlužována, ale vyměřit či doměřit daň lze v zásadě nejpozději do deseti let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla (původní) povinnost podat daňové přiznání," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

Ministr Petr Arenberger si problémy nepřipouští. Již dříve uvedl, že majetkové přiznání mu dělalo právní oddělení vinohradské nemocnice. Jeho manželka Monika Arenbergerová si na manželovi váží toho, že problémy řeší s chladnou hlavou.

"Je schopen diplomaticky vyřešit různé problémy. Tak, aby nikoho neurazil a vyšel vstříc všem stranám. Nejvíce si na něm vážím toho, že je velice klidný. Málo se rozčiluje a málokdy řeší věci pomocí emocí. Život s ním je jako jízda ve ferrari v hodně svižném tempu s málo zastávkami. Manžel je hodně akční, co se týká rodinného života i práce," prozradila paní Arenbergerová pro pořad Život ve hvězdách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.