Život se vrací pomalu do normálu. V pondělí otevřou další provozovny

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

V Česku se od pondělí budou moci otevřít další obchody a provozovny služeb, kterým vláda v březnu nařídila zavřít ve snaze zamezit masivní šíření nového koronaviru. Zákazníci se ale setkají s některými omezeními. A to zejména v rámci hygieny. V posilovnách, tělocvičnách a fitness centrech se lidé nepřevléknou v šatnách a ani se neosprchují. V obchodech nebude možné zkoušet oblečení.

Mimo provoz musí nadále být například většina provozoven v obchodních centrech, restaurace, kadeřnictví, různé kosmetické služby a hotely a další ubytovací zařízení. S jejich otevíráním se spolu s památkovými objekty, muzei, galeriemi nebo divadly počítají až další fáze uvolňování vládních omezení. Nyní jsou plánovány dvě, od 11. a od 27. května. Naopak od pondělí 27. dubna se mohou konat také bohoslužby do 15 osob za přesně definovaných podmínek.

V pondělí otevřeno

V pondělí stát umožní provoz obchodů a dalších provozoven s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem a mimo obchodní centra. Větší obchody bude stačit zmenšit bezpečnostní páskou. Vedle zákazu zkoušení oblečení v prodejnách oděvů doporučuje ministerstvo zdravotnictví i zvláštní podmínky pro reklamace. Prodejci by měli nechat veškeré vrácené zboží před jeho dalším nabízením tři dny ležet. Knihovny budou smět opět půjčovat vrácené knihy až po dvou dnech.

S mnoha hygienickými požadavky se budou muset vypořádat posilovny a fitness centra. Vedle toho, že neotevřou zázemí, budou muset třeba zajistit po každém klientovi dezinfekci strojů a cvičebního nářadí. Omezen bude i počet trénujících lidí. Na každý deseti metrech čtverečních plochy budou moci cvičit nejvýše jeden člověk.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.