Zkrácení trestu a návrat. Pašeračka Tereza H. chce do českého vězení. Mluvčí ministerstva popsal její šance

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Případ Češky, kterou zadržela policie na letišti v Láhauru kvůli pašování téměř deseti kilogramů heroinu, se konečně posunul vpřed. Tereza Hlůšková se snažila ze všech sil dostat k odvolacímu soudu, u něhož by měla šanci na propuštění. "Náš zastupitelský úřad i nadále poskytuje paní Hlůškové maximální součinnost. Podobný přesun k výkonu trestu do ČR však není možný bez česko-pákistánské dohody o vydávání odsouzených osob, která i přes snahu českých orgánů ještě uzavřena nebyla," řekl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Jakub Kopecký pro ŽivotvČesku.cz.

V březnu 2019 se potvrdily nejhorší obavy, které měla Češka zadržená v Pákistánu - soud rozhodl o trestu odnětí svobody na necelých devět let. Za mřížemi v podmínkách láhaurského vězení je každý den nesmírně těžký, což se přirozeně podepsalo i na psychice Terezy Hlůškové, která se zoufale snažila dostat k odvolacímu soudu, nicméně marně. Situaci zkomplikovala i pandemie koronaviru.

"Odvolací soud opět neproběhl, bylo to odloženo. Pracovníci české ambasády v Pákistánu včetně konzula i velvyslance poskytují konzulární pomoc a jsou s ní dlouhodobě v kontaktu. Pan velvyslanec se s ní osobně setkal těsně před stanoveným datem soudu. Probral s ní další varianty možného postupu a vývoje," vyjádřila se již dříve tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že už se předběžně hovořilo o náhradním termínu. "Myslím, že byl v řešení zářijový termín, ale zatím ještě nebylo nic potvrzeno."

Tereza Hlůšková se tedy pokusila o to, aby si trest mohla odpykat v české domovině. Její žádost však narazila na další problém, který se dosud nepodařilo vyřešit.

"Náš zastupitelský úřad i nadále poskytuje paní Hlůškové maximální součinnost. Podobný přesun k výkonu trestu do ČR však není možný bez česko-pákistánské dohody o vydávání odsouzených osob, která i přes snahu českých orgánů ještě nebyla uzavřena," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Jakub Kopecký z odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí to, jaké jsou šance na úspěch zadržené ženy.

V zemi se blíží svátek, který spadá na sobotu 14. srpna – jde o Den nezávislosti. Deník Blesk uvedl, že se v souvislosti s tím tamní vláda rozhodla zmírnit vězňům trest o celé tři měsíce. "V Den nezávislosti sníží vláda vězňům tresty. Dříve byl Terezin trest snížen o šest měsíců. Vláda oznámila snížení trestů u příležitosti svátku. Podle mého zdroje z vězení se Terezin sen o návrat domů brzy splní," řekl zdroj Blesku.

"Návrat paní Hlůškové do ČR je v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí," dodal Jakub Kopecký pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.