Zlata Adamovská o roli dětské lékařky. Přiznala, proč musela vyhledat pomoc odborníků

Herečka Zlata Adamovská si diváky získala v televizním seriálu, kde hraje lékařku
Herečka Zlata Adamovská si diváky získala v televizním seriálu, kde hraje lékařku
Foto: Nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2021

Některé herecké tváře zůstávají nehasnoucími hvězdami po desítky let. Mezi ně patří nepochybně herečka Zlata Adamovská (62), která 9. března oslavila narozeniny. Pro televizní diváky zůstává nezapomenutelná v roli dětské lékařky Běly Páleníkové-Valšíkové v populárním seriálu nejúspěšnější komerční stanice. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o tom, co pro svou roli musela udělat, co ji nejvíce baví a zmínila také dabing slavných hereček, kterým propůjčila svůj charismatický hlas.

Zlata Adamovská se 28. června 2013 provdala za kolegu a velikána hereckého světa Petra Štěpánka (72). S bývalým manželem, spisovatelem a publicistou Radkem Johnem (66) má syna Petra a dceru Barbaru. Herečku, která ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, si televizní diváci velmi oblíbili jako primářku pediatrie Bělu Páleníkovou-Valšíkovou v populárním seriálu z lékařského prostředí.

"Musím říct, že je to jedna z nejhezčích rolí, která mě potkala. Vydržely jsme spolu 15 let. Ač se to nezdá, pediatrie je obor, kde je nejvíce důležité určení diagnózy. Když byla v Ordinaci nějaká konkrétní kauza, které jsem jakožto laik nerozuměla, konzultovala jsem téma s pediatričkou svých dětí. Vždy byla velmi laskavá a uměla mi vysvětlit danou problematiku a mimo jiné také různé úkony, které lékař potřebuje dělat při vyšetření. Prohmatávat mandle, břicho nebo se dívat do krku. Moc dobře mi to šlo s dřevěnou špachtličkou do krku, to se mě i děti bály (smích)," řekla Zlata Adamovská pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na place je vždy odborný dozor, který radí, jak si má člověk v některých scénách počínat.

"Vždy mě zajímalo se dozvědět i něco více. Třeba o nemocech, které jsme v rámci seriálu řešili. Chtěla jsem se trochu »přivzdělat«," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz dáma českého herectví, která propůjčila hlas světovým filmovým hvězdám.

Právě v dabingu má za sebou také nespočet rolí a začala se mu věnovat už jako devítiletá dívenka. V dabingu už tedy působí přes půl století.

"Nadabovala jsem toho opravdu mnoho – krásné filmy i ty méně hezké. Netuším, jak se to stalo, ale řízením osudu na mě připadla herečka Meryl Streepová, ji dabuju opravdu velmi ráda. Nadabovala jsem také Jacqueline Bissetovou, Sophii Lorenovou nebo Claudii Cardinalovou. Nemůžu si stěžovat, mám už dvě ceny Františka Filipovského (prestižní ocenění udělované nejlepším tvůrcům dabingu, pozn. red.). Dabing mě hodně baví a nevybírám si v něm. Je to pro mě součást herecké profese," dodala Zlata Adamovská pro ŽivotvČesku.cz.

Český dabing je ve světě proslulý. Za jeho úspěchem stojí skvělí dabéři, kteří dotvářejí f...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu