Zlé proroctví Baby Vangy: Příroda se dusí, včely vymřou a mléko bude otrávené. Odborník z klubu Sisyfos uvedl, zda lze vize jasnovědců brát vážně

Včely - Ilustrační snímek
Včely – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2022

Prý předpověděla mnoho událostí, které se vyplnily. Bulharská nevidomá věštkyně Baba Vanga, pravým jménem Vangelija Pandeva Dimitrová – Gušterová (†85), se obávala hlavně přicházejícího technologického pokroku. Vnímala ho jako pokus o nadvládu člověka nad přírodou a varovala, že snahy o získání moci budou potrestány. O tom, co si o věštbách jejích i ostatních vizionářů myslí, promluvil pro ŽivotvČesku.cz Jaromír Šrámek, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Známá jasnovidka sice v dětství při úrazu přišla o zrak, ale zároveň tím prý nabyla věšteckých schopností a daru léčit i dosud nevyléčitelné nemoci. Rozhodně nepatřila mezi zastánce a podporovatele jakéhokoli pokroku. Ve všem novém a moderním viděla hrozbu, na kterou lidstvo jednoho dne doplatí.

Kromě přírodních katastrof předpovídala také choroby, které budou v budoucnu lidstvo sužovat. "Objeví se hodně neznámých nemocí. Lidé budou bez zjevné příčiny a bez toho, aby předtím byli nemocní, padat na ulicích. A zatím to ještě lze odvrátit, protože je to ve vašich rukou," varovala známá vědma představitele vyspělých zemí světa, jak uvádí kniha Proroctví jasnovidky Vangy od Ženi Kostadinové.

Šla ale mnohem dále a tvrdila, že pokud lidé nepřestanou hnojit, z přírody se vytratí život a s ním i obživa pro obyvatele planety. "Příroda už se dusí. Ovce, krávy, kozy nebudou vhodné ke konzumaci. Včely vymřou, mléko bude otráveno. Přijde den, kdy se ze Země ztratí různé rostliny, zelenina a zvířata. Se vším si zahráváte a nevidíte, jaká bída přichází. Lidé budou chodit holí a bosí, nebudou mít co jíst, čím si zatopit nebo svítit," vyřkla rodačka z makedonského města Strumica už před 40 lety věštbu pro budoucí svět.

Co si o proroctvích Baby Vangy i jiných vizionářů myslí, řekl Jaromír Šrámek, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos. "Nikdy se nepotvrdilo, že by vize jasnovidců skutečně fungovaly. Možná pak jen zpětně s nějakým výkladem. Ale my o tom pochybujeme," nastínil redakci ŽivotvČesku.cz své stanovisko známý odborník.

K vymření živočichů a rostlin má také racionální vysvětlení. "Po celou dobu dochází na Zemi k obměně druhů - jak zvířat, tak rostlin. Člověk k tomu jistě také přispívá, ale je nutné zohlednit konkrétní mechanismy, proč se tak děje. Takové obecné tvrzení, že vše zanikne, není podpořeno žádnými důkazy," popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař, který mimo jiné pracuje v Ústavu histologie a embryologie 1. LF UK.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.