Zlom ve vyšetřování. Kamarád Petra Kellnera bude vypovídat. Letecký expert to považuje za klíčové

Miliardář Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Vyšetřovatelé hlásí v případu havarované helikoptéry Airbus AS350B3 výrazný posun. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zřejmě začátkem příštího týdne zveřejní první zprávu o tragédii, při které zemřel český miliardář Petr Kellner (†56). Vyšetřovatelé zároveň počítají s tím, že cenné poznatky o průběhu letu jim dodá přeživší český občan David Horváth (48). "Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu," řekl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Havarovaný stroj, ve kterém 27. března u ledovce Knik vyhasl život českého podnikatele Petra Kellnera, byl převezen do města Anchorage. Vyšetřovatelům se podařilo získat část elektroniky k palivovému systému vrtulníku. Podle expertů bude možné vyčíst údaje o tlaku, rychlosti a teplotě.

Vyšetřovatel Clint Johnson pro Alaska's News Source uvedl, že přeživší snowboardista David Horváth chce vypovídat. Jeho výpověď může být pro tým vyšetřovatelů klíčová. "Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu. Stává se, že někdy se příčina havárie nezjistí, ale to se stává opravdu výjimečně," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Vyšetřovatelé také našli zařízení, které v případě nehody o nouzové situaci uvědomí záchranáře a předá jim GPS souřadnice stroje.

"Tento typ vrtulníku nemá černou skříňku, žádné předpisy to nenařizují. Jsou to tak malé vrtulníky, že není důvod. Je tam ale třeba GPS a další věci, které vyšetřovatelé budou zkoumat, budou se snažit z toho mála získat maximum," dodal Josef Bejdák pro ŽivotvČesku.cz s tím, že předpokládá, že vyšetřovatelé závěrečnou zprávu zašlou do České republiky, jak bývá zvykem.

Petr Kellner a další čtyři lidé zemřeli 80 kilometrů od Anchorage, když se vydali na heliskiing. Jedná se o extrémní sjíždění nedotčených horských masivů, kdy jsou lyžaři či snowboardisté vysazováni z vrtulníku přímo do volného terénu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.