Zmatky vlády prohlubují koronavirový stres, říká Olga Richterová o paskvilu, který měl platit od pátku

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2020

Vláda se pochlubila dalším nelogickým krokem v souvislosti s opatřeními, která mají platit od pátku. Z nich totiž vyplývá, že bude omezený pohyb i přes den. Lidé si budou smět nakoupit pouze základní životní potřeby. Třešničkou na dortu dalšího »paskvilu« je, že obchody paradoxně zůstanou otevřené. "Zmatky, které vláda Andreje Babiše sama způsobuje, jen prohlubují koronavirový stres," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslankyně za Piráty Olga Richterová (35). Nakonec vláda ve čtvrtek opatření upravila.

Na další rozpor v rámci opatření upozornil v úterý server Lidovky.cz. Nejprve ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že svůj záměr měnit nehodlá. Mluvčí Barbora Peterová uvedla, že jde o omezení pobývání na veřejných místech.

V předchozím týdnu vládní kabinet měnil kontroverzní nařízení ohledně zákazu prodeje rozlévaných nápojů v restauracích. A teď je tu další logiku postrádající nařízení. "Dle usnesení Vlády ČR se od pátku skutečně omezuje volný pohyb osob se zmíněnými výjimkami,” uvedla mluvčí s tím, že všechny obchody a služby zároveň zůstanou otevřené. "Jde tedy především o to, aby lidé omezili pobyt na veřejných místech, mezi která patří třeba i obchody,” dodala mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví se snažilo chaos vysvětlit tím, že pobyt na veřejných místech je omezen, ale pro obchody platí výjimka.

"Není pravda, že bychom od pátku omezovali možnost jít si nakoupit. Koupit si můžete cokoliv, žádné obchody se neomezují," uvedli zástupci ministerstva na Twitteru.

Co se tedy mělo od pátku změnit? Nové opatření zavádělo omezení volného pohybu přes den, a to v čase mezi 05:00 a 23:00. Lidé původně mohli ven jen z vybraných důvodů.

"Jak se mají lidi v opatřeních vyznat? Chtěli jsme přehled opatření, a jejich stručné zdůvodnění. Místo toho tabulka nesedí s tím, co se říká. Předvídatelnost žádná. A zmatky, které vláda A. Babiše sama způsobuje, tak jen prohlubují koronavirový stres," řekla k opatření, které platí od pátku, pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová.

Páteční omezení spadá do čtvrtého stupně systému PES. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale po pondělním jednání vlády avizoval, že obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou. To je oproti původním pravidlům změna v tom, že otevřeny mohly zůstat jen obchody s potravinami, drogistickým zbožím a dalším nezbytným sortimentem.

Všechny obchody musejí respektovat nařízení 15 metrů čtverečních provozní plochy. Lidé tak na vstup do některých obchodů čekají ve frontách. Opět bude povolený nedělní prodej.

AKTUALIZOVÁNO: Ve čtvrtek ráno kabinet premiéra Babiše zrušil omezení pohybu mezi 5:00 a 23:00, které mělo začít platit od pátku s přechodem Česka do čtvrtého stupně PES. "Cílem vlády v žádném případě není omezit nakupování v určitých druzích ochodů, nebo využívání služeb. Stále platí to, že je velmi žádoucí, aby lidé pobývali mimo své bydliště pouze, když je to potřeba, ale nákupy ve všech obchodech jsou jim umožněny,“ vysvětlil Blatný s tím, že kabinet nařízení upravil tak, aby bylo jednoznačné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.