Změna v systému dovolených. Končí počítání z odpracovaných dnů, nově to bude z hodin

Poslanci schválili počítání dovolené z počtu odpracovaných hodin
Poslanci schválili počítání dovolené z počtu odpracovaných hodin
Foto: youtube.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2020

Poslanci v pátek schválili novelu zákoníku práce, která stanovuje, že výpočet dovolené se už nebude provádět podle odpracovaných dnů. Nově se bude řídit počtem odpracovaných hodin. Zákon ještě musí projít Senátem.

Upozornil na to web Novinky.cz. „Zavádíme spravedlivější nárok na dovolenou, která se bude nově odvozovat od odpracovaných hodin, nikoli od odpracovaných dnů,” řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová poslancům.

Změna, kterou novela zavádí, se dotkne všech zaměstnanců. Vliv bude mít zejména na lidi, kteří mají různě dlouhou pracovní dobu, anebo se jim změní délka úvazku. Dovolená bude spojená s týdenní pracovní dobou, nikoliv měsíční.

Pomůže to rodičům

Novela závádí i sdílené pracovní místo. O jednu pracovní pozici se může dělit více lidí s polovičním úvazkem.

„Flexibilní formy práce pomohou rodičům s malými dětmi v návratu do práce po rodičovské dovolené nebo k udržení kontaktu se zaměstnavatelem během ní. Umožní zůstat v pracovním procesu i seniorům, kteří chtějí pracovat, ale již ne na plný úvazek, nebo osobám, které pečují o své blízké. Tato varianta je vhodná i pro studenty nebo absolventy, kteří díky ní mohou získat tolik potřebnou praxi nebo své první zaměstnání,” stojí v oficiálním dokumentu ministerstva.

Češí zaměstnanci mají nárok přinejmenším na čtyři týdny dovolené, státní zaměstnanci na pět. Týden navíc přidávají i některé soukromé firmy. Učitelé mohou čerpat osm týdnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.