Zrušení všech opatření k 30. dubnu? Andrej Babiš přiznal, že nemá podporu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš
Foto: reprofoto ČT24

Zcela zásadní moment čeká Česko. Vláda premiéra Andreje Babiše zatím nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu pro avizované prodloužení nouzového stavu. To má má končit 30. dubna. Babiš to uvedl v neděli v České televizi. Jeho kabinet žádá o prodloužení do 25. května. Rozhodovat o tom bude Sněmovna v úterý. Neschválení by podle předsedy vlády znamenalo konec omezujících opatření.

Nouzový stav byl vyhlášen vládou od 12. března s tím, že skončí 11. dubna. Sněmovna ho už jednou na žádost vlády prodlužovala, a to do 30. dubna.

Babiš nejprve řekl, že ministři hnutí ANO nepřejí prodlužovat nouzový stav, ve čtvrtek ale Městský soud v Praze některá omezující nařízení Ministerstva zdravotnictví zrušil jako nezákonná. Následně se v pátek vláda rozhodla žádat Sněmovnu o prodloužení

Babiš přiznal zádrhel

"My zatím nemáme tu podporu... Jdeme do Sněmovny s tím, že jsme vyhověli soudu," řekl Babiš v České televizi. Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Babiš dodal, že s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem právě mluvil, vedení KSČM bude o žádosti ještě jednat.

Pokud by podle Babiše byli poslanci proti a prodloužení neschválili, všechna opatření by se zrušila. Vláda plánuje zatím postupné otevírání provozů, a to v dvoutýdenních intervalech. Poslední uvolnění by mělo nastat 25. května.

Už brzy by si všichni mohli konečně ulevit. Testování vakcíny proti koronaviru, způsobujíc...