Zrušení všech opatření k 30. dubnu? Andrej Babiš přiznal, že nemá podporu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

Zcela zásadní moment čeká Česko. Vláda premiéra Andreje Babiše zatím nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu pro avizované prodloužení nouzového stavu. To má má končit 30. dubna. Babiš to uvedl v neděli v České televizi. Jeho kabinet žádá o prodloužení do 25. května. Rozhodovat o tom bude Sněmovna v úterý. Neschválení by podle předsedy vlády znamenalo konec omezujících opatření.

Nouzový stav byl vyhlášen vládou od 12. března s tím, že skončí 11. dubna. Sněmovna ho už jednou na žádost vlády prodlužovala, a to do 30. dubna.

Babiš nejprve řekl, že ministři hnutí ANO nepřejí prodlužovat nouzový stav, ve čtvrtek ale Městský soud v Praze některá omezující nařízení Ministerstva zdravotnictví zrušil jako nezákonná. Následně se v pátek vláda rozhodla žádat Sněmovnu o prodloužení

Babiš přiznal zádrhel

"My zatím nemáme tu podporu... Jdeme do Sněmovny s tím, že jsme vyhověli soudu," řekl Babiš v České televizi. Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Babiš dodal, že s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem právě mluvil, vedení KSČM bude o žádosti ještě jednat.

Pokud by podle Babiše byli poslanci proti a prodloužení neschválili, všechna opatření by se zrušila. Vláda plánuje zatím postupné otevírání provozů, a to v dvoutýdenních intervalech. Poslední uvolnění by mělo nastat 25. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.