ŽvČ: Adam Vojtěch rozcupoval slova viroložky Pekové, že koronavirus zmizí do Vánoc

Adam Vojtěch nesouhlasí s viroložkou Pekovou.
Adam Vojtěch nesouhlasí s viroložkou Pekovou.
Foto: Archiv Adam Vojtěch / Archiv Soňa Peková
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2020

Viroložka Soňa Peková, která vede laboratoř Tilia, je jednou z největších českých odbornic přes respirační onemocnění. Peková dokonce nedávno odhadovala, že do konce roku bude onemocnění COVID-19 pod kontrolou a vymizí zcela z populace. Redakce Život v Česku se zeptala ministra zdravotnictví, který směrem k vyjádření odbornice uvedl, že jde o suverénní stanovisko, které rozhodně není vědecky podložené.

Peková v rozhovoru pro Právo měla v otázce budoucnosti šíření koronaviru poměrně jasno. “Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená. Navíc tady u nás se nakonec, z dnešního pohledu, nedá mluvit ani o první vlně šíření koronaviru. Vlna je něco, co člověka, populaci, smete. A nic takového se vlastně v epidemiologickém slova smyslu v Česku nestalo,” řekla v rozhovoru pro zmíněný portál s tím, že její laboratoř neměla už měsíc jediný pozitivní výsledek testu na koronavirus - psali jsme ZDE

Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar,” dodala odbornice.

Nikdo to nedokáže říct

Na její slova v pondělí zareagoval ministr zdravotnictví pro Život v Česku, který s takovým vyjádřením i přesto, že ho respektuje, nemůže souhlasit. "Já bych si nedovolil být takto suverénní a mít jasné rezolutivní stanovisko, že to bude buď tak, nebo tak. Myslím si, že to nedokáže nikdo říct, jak bude vypadat epidemiologická situace, zda vir zmizí, nebo se opět probudí k životu v době sezóny respiračních chorob, kterou máme každý podzim či zimu. V tomto směru bych taková stanoviska neprezentoval. Nemyslím si, že se dá z něčeho vědecky podloženého vycházet. Je to stanovisko paní doktorky, já ho respektuji, ale já bych ho nezastával," řekl pro Život v Česku Adam Vojtěch.

Mezitím, co se ministr zdravotnictví se svým týmem epidemiologů připravuje na možnou druhou vlnu, v otázce dalšího nástupu koronavirové epidemie má Peková jasno. Domnívá se totiž, že koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, nemá vlastnosti klasického sezonního onemocnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.