ŽvČ: Ivan Bartoš: Rozvolnění otevírací doby a roušek je v pořádku, nesmíme ale zapomínat na zodpovědnost

Pirátský šéf Ivan Bartoš
Pirátský šéf Ivan Bartoš
Foto: Archiv IB
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

V pondělí vláda po svém jednání opět potěšila řadu Čechů, zejména provozovatelů restaurací. Rozvolnila totiž opatření v rámci otevírací doby na přilehlých zahradkách podniků. Zároveň rozvolnila opatření nosit roušky na koupalištích, pokud je splněn parametr rozestupu dva metry. Pro Život v Česku poskytl rozhovor opoziční politik Ivan Bartoš, který se vyjádřil nejen k rozvolnění, které začne platit od 8. června.

Život v Česku Jak vnímáte rozvolnění opatření po pondělním jednání vládního kabinetu premiéra Andreje Babiše, kdy došlo například k ustoupení o omezení provozní doby na zahrádkách?

Je třeba se pomalu navracet do normálu a zároveň stále vyhodnocovat, jaký dopad tato rozvolnění mají. Restauratéři, které krize těžce postihla, určitě uvolnění pro předzahrádky vítají. I na koupalištích je sundání roušek logické, pokud budou zabezpečeny rozestupy mezi lidmi.

Život v Česku Mnoho lidí přestalo věřit, že vir je může ohrozit na životě...

Myslím, že na místě je především dbát na zodpovědnost lidí, aby dodržovali hygienická opatření a bránili tak návratu infekce ve velkém rozsahu. Vir tady pořád je, i když v menším množství. Nezmizel. Nemůžeme si rozhodně dovolit znovu vypnout ekonomiku a především nechceme omezovat životy lidí. Zároveň musím zmínit Chytrou karanténu a dostatečné testování lidí, které může pomoci efektivně bojovat s případnou další nákazou.

Nakupujme v Česku

Život v Česku Když jsem naposledy mluvil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, říkal mi, že vláda stále dozásobovává Česko v rámci ochranných pomůcek. Jde o objednávky z předchozích týdnů. Je to stále nutné?

S dostatečným zásobením ochrannými pomůckami nám mohou výrazně pomoci české firmy. Nejen že vyrábí velice kvalitní a bezpečné výrobky, nákupem u nich ale stát též výrazně podporuje českou ekonomiku, a to by měla být naše priorita. Bohužel jsme tu za minulé měsíce mohli sledovat opačný trend, stát nakupoval nekvalitní a předražené ochranné pomůcky z Číny a odmítal či spíše vůbec nekomunikoval s českými producenty. To ostatně potvrdil i náš průzkum, jehož výstupy jsou veřejně dostupné.

Život v Česku Když jsem naposledy mluvil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, říkal mi, že vláda stále dozásobovává Česko v rámci ochranných pomůcek. Jde o objednávky z předchozích týdnů. Je to stále nutné?

Jak se vyvíjí stížnost Pirátů u NKÚ Reakci NKÚ jsme zatím neobdrželi. V našich podnětech jsme uvedli podrobná cenová srovnání a přehledy o nákupech ochranných pomůcek, objednávkách Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva vnitra nebo analýzu vybraných případů zrušených objednávek. Upozornili jsme na předražené a nekvalitní ochranné pomůcky z Číny, které stát nakupoval a vystavoval tak lidi nebezpečí a zároveň neefektivně hospodařil s penězi nás všech

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.