ŽvČ: Měníme krizové plány na druhou vlnu. Přiznávám, že jsem udělal některé chyby, řekl Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib je otevřený politik.
Zdeněk Hřib je otevřený politik.
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2020

Primátor Prahy Zdeněk Hřib na rozdíl o řady svých politických kolegů přiznal, že v době první vlny koronavirové pandemie by některé věci udělal jinak. V exkluzivním rozhovoru pro Život v Česku uvedl, že by šlo zejména o nákupy u tuzemských výrobců. Dále odhalil plány, že se Praha připravuje na možnou druhou vlnu. "Nevíme, co bude, ale chceme být připraveni a pokud k tomu dojde, řešit to elegantněji," řekl Hřib.

Život v Česku Jak hodnotíte celkově vývoj epidemie koronaviru zejména v Praze. Zdá se, že se podařilo šíření viru zastavit...

Budeme měnit plány krizové dokumentace, abychom byli připravenější a probíhalo vše v případě druhé vlny elegantněji. Pokud jde o mě samotného, tak když se ohlédnu a říkám si, co bych udělal jinak, tak nebudu lhát jako jiní politici a říkat, že vše se krásně povedlo.

Život v Česku Co tím máte na mysli?

Situace byla zcela nová. A řadu věcí bych udělal teď jinak. Rozhodně bych byl razantnější v zavádění opatření. I když jsme zavedli jako první evropské město roušky povinně, nejdříve v MHD a následně ve vnitřních prostorách, tím jsme dotlačili vládu zavést to i venku, protože tohle dělali až po nás. Byl bych býval v těchto opatřeních razantnější v tom smyslu, že bych to zavedl ještě o pár dnů dříve. A to ještě v období, kdy hygiena tvrdila, že nic nehrozí a že trasování kontaktů zvládnou standardním hygienickým postupem.

Příště už primárně v tuzemsku

Život v Česku A co dalšího?

My jsme komunikovali samozřejmě s místními výrobci ochranných pomůcek. Osobně jsem měl mentální model, že musíme nakoupit ochranné pomůcky někde v zahraničí. A to jsem bral jako druhý zdroj. Ve skutečnosti podle mě to mělo být obráceně.

Život v Česku To znamená nakupovat v Česku a zahraničí brát jako rezervu?

Ano. Měl jsem přemýšlet, že primární budou tuzemské zdroje. Země, které jsou blízko Číně, tušily, že něco není v pořádku v momentě, kdy Čína společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) tvrdila, že všechno je v pohodě. Taiwan, Vietnam a další země, které to měly z první ruky a věděly, že pravdivých informací se nedočkají, a vyhodnotily problém, se začaly razantně připravovat. Tu zkušenost jsme tady neměli, proto dnes bych volil jiný postup.

V sobotu jsme také psali o tom, že primátor Zdeněk Hřib v nadcházejících dnech bude kvůli pátečním okolnostem bez policejní ochrany - najdete ZDE: ŽvČ: Už zase může do MHD. Policie mi oznámila, že ruší ochranu kvůli pátečním událostem, řekl exkluzivně primátor Hřib

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.