ŽvČ: Už zase může do MHD. Policie mi oznámila, že ruší ochranu kvůli pátečním událostem, řekl exkluzivně primátor Hřib

Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2020

Více než měsíc pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl pod policejní ochranou a nemohl používat veřejnou dopravu, jak byl zvyklý. To se ale mění. Redakci Život v Česku exkluzivně potvrdil, že policie ho kontaktovala s tím, že v nadcházejících dnech dojde k ukončení jeho ochrany. Důvodem je vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka.

"Musí ještě proběhnout nějaké formální ukončení. Oficiálně policejní ochranu ještě mám, ale s ohledem na události z pátku, předpokládám, že bude brzy zrušena. Policie mě už kontaktovala, že mají v plánu ochranu zrušit. Zůstanu ale s policií dále v kontaktu kvůli jiným záležitostem," potvrdil informace ŽvČ Zdeněk Hřib. O jaké další záležitosti půjde, odmítl sdělit.

"Vzhledem k povaze věcí o tom nemohu mluvit," dodal oblíbený politik.

Hřib poukázal na skutečnost, že Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin.

Ti se vrátí do Moskvy. S jejich vyhoštěním nesouhlasí ruská federální agentura Rossotrudničestvo ani Ruské velvyslanectví v České republice. Naopak čeští opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský krok a pohrozilo odplatou. „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,“ uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí.

Rozhovor s pražským primátorem najdete na portálu Život v Česku v neděli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.