500 tisíc vojáků, mezi nimi tátové dětí. Putinova válka likviduje jeho vlastní lidi. Přehled ztrát a komentář Šándora

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2024

Komentář: Na světě jsou mocní lidé, kteří se mohou pochlubit něčím, co má skutečnou hodnotu a význam. Mezi nimi jsou ale i tací, kteří se mohou pochlubit třeba tím, že světu ukazují to nejhorší z lidských vlastností. Novodobý autoritářský car Vladimir Putin se k nim řadí, a to zejména v kontextu jeho rozhodnutí, aby ozbrojené síly Ruské federace podnikly v únoru 2022 bezprecedentní vojenskou invazi do sousední Ukrajiny. Výsledkem je mimo jiné masivní počet mrtvých lidí, převážně mužů, z nichž mnozí byli tátové dětí a podobně. Jen na ruské straně má jít o ztráty o počtu více než 500 tisíc vojáků, uvedl nejnověji Kyjev. Pro ŽivotvČesku.cz data okomentoval ostřílený generál ve výslužbě, bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Pokud je řeč o obětech, tak je potřeba upozornit na slavný citát Aischyla, že »první obětí každé války je pravda«. Pokud jde pak o hmotné oběti, tak ukrajinský generální štáb oznámil své odhady ohledně ruských ztrát na frontě od začátku invaze v roce 2022. Data zveřejnil na sociální platformě. Neupřesnil však, pokud jde o živou sílu, zda se jedná o mrtvé, nebo raněné vojáky.

Potřeba je upozornit, že data nelze nezávisle ověřit. V současné době vzhledem k probíhající válce to ani není možné.

Ukrajinci tvrdí, že pokud jde o ztráty personálu na ruské straně, tak se jedná o 500 080 osob. V případě těžké bojové techniky, jakou jsou tanky, tak ukrajinci jich vyřadili Rusům z provozu 7650 a téměř dvakrát tolik bojových obrněných vozidel - konkrétně 14 786.

Stanice BBC letos v dubnu na základě vlastních dat a dat z veřejných zdrojů uvedla, že na ruské straně při bojích na Ukrajině překročil počet vojenských obětí 50 000.

Americký list The New York Times ještě dříve - v březnu - uvedl, že odhady různých západních zpravodajských agentur uvádějí počet mrtvých a zraněných pro Rusko někde mezi 300 000 až 350 000, přičemž většina odhaduje, že zabito bylo více než 100 000. Pro kontext je potřeba zdůraznit, že USA od začátku války podporují Ukrajinu.

Pokud jde příkladem o letadla, Kyjev tvrdí, že ztráty na ruské straně čítají 356 strojů a 326 vrtulníků. Lodí je pak 27 kusů mimo boje.

Ukrajina o svých ztrátách neinformuje, stejně tak i Rusové. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval data krátce Andor Šándor, který upozornil, že jde o skutečně vysoká čísla.

"Bez ohledu na to, zda hodnoty zveřejněných dat jsou přehnané, či naopak nejsou, je potřeba jasně říct, že jde o historický masakr od doby druhé světové války. Je to důsledek opotřebovávací války, kdy především hlavní opotřebení je v živé síle, teprve následně dochází na opotřebení techniky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz komentátor a bezpečnostní expert s tím, že je potřeba si uvědomit, že obecně taková data mohou sloužit k odstrašení nepřítele, ale i povzbuzení vlastního »publika«. Také však mohou mít vliv na vyjednávání ohledně další podpory u zahraničních partnerů a jiné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.