90 dní do Vánoc: Česko čeká cenová apokalypsa. Doporučuji zásobit se potravinami předem, říká ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

Letošní Vánoce budou pro řadu českých domácností zatěžkávací zkouškou, a to z důvodu stále se zvyšujících cen. Zdražování veškerého myslitelného zboží pociťuje již závratných 94 procent Čechů, více než třetina z nich velmi silně. Ukázal to srpnový výzkum agentury Median. Bohužel se podle odborníků dá předpokládat, že se situace do konce roku bude nadále zhoršovat, redakci ŽivotvČesku.cz tuto nemilou skutečnost potvrdil ekonom Štěpán Křeček a dále uvedl, na co by si lidé měli před letošními svátky dát obzvlášť pozor. "Důrazně bych chtěl varovat především před nejrůznějšími úvěry," uvedl.

Že letošní Vánoce budou velmi specifické, to je podle ekonoma Štěpána Křečka prakticky neodvratitelné. "Čekají nás jistě nejdražší Vánoce v historii a pro řadu domácností budou letos muset být skromnější, než byly doposud zvyklé. Momentálně mají lidé v reálném vyjádření zhruba o 10 procent peněz méně, a tak spousta z nás bude muset sáhnout po úsporných opatřeních," uvedl renomovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

V kontextu horší finanční situace se skutečně podle již zmíněného výzkumu agentury Median chystá třetina lidí výrazně nebo alespoň z části snížit náklady na stravování v restauracích, čtvrtina omezí výdaje na kulturu či cestování. Každý čtvrtý respondent se touto cestou připravuje na pokrytí zvýšených nákladů za energie během topné sezóny, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit.

"Co se letos pravděpodobně bude ve zvýšené míře vyskytovat, to jsou dárky v podobě voucherů do různých obchodů. Lidé si poté vyberou dárky sami až po svátcích, což pro ně bude mít tu výhodu, že se na ně již budou vztahovat povánoční slevy," popsal doposud nepříliš častý jev pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

To však bohužel není jediný způsob, jakým se lidé mohou pokusit stav svého konta před Vánoci zvrátit. Právě před svátky se totiž lidé ve zvýšené míře uchylují ke všemožným půjčkám a úvěrům od pochybných společností. "Jakékoli úvěry bych chtěl důrazně nedoporučit, protože vzhledem k současné situaci se také zvyšují úrokové sazby, a tedy na úrocích zaplatíme ještě mnohem více než dosud. Rozhodnout se pro takový krok se letos tudíž opravdu velmi nevyplatí," varoval poradce premiéra v oblasti ekonomiky Štěpán Křeček a dále uvedl, že na pozoru by se lidé měli mít také před cenovými manipulacemi obchodních řetězců.

V předvánočním období, které je z hlediska tržeb pro obchodníky nejdůležitější v celém roce, často dochází k umělému navyšování cen, aby posléze prodejci mohli zákazníky ohromit velkou slevou. Ta však ve skutečnosti vůbec tak výhodná být nemusí. "Je potřeba situaci na trhu sledovat a nenechat se napálit. Často k tomuto jevu dochází například při akcích typu »Black Friday« a podobně," sdělil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Další oblastí, která se pro nakupující může stát problematickou, jsou potraviny. Obavy z nárůstu cen základních surovin, které jsou potřebné například pro přípravu tradičních svátečních pokrmů, se vyskytují každoročně, letos k tomu však jsou opravdu závažné důvody. Podle Štěpána Křečka bude do konce roku zdražovat obzvlášť pečivo, a to z toho důvodu, že byl tento segment nejprve zasažen nedostatkem obilí v důsledku války na Ukrajině a nyní mu dělají potíže zvyšující se ceny energií, což pochopitelně činí provoz pekáren nákladnějším.

"Kromě toho podraží také máslo nebo oleje a výrobky z něj. Já osobně bych určitě doporučil, aby si lidé vytvářeli vlastní zásoby, sledovali slevové akce a u trvanlivých potravin, jako jsou například těstoviny, cukr, rýže a podobné základní suroviny, si nakoupili předem. Mohou tak poměrně výrazně ušetřit," doporučil na závěr prostřednictvím ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Výrobci mlékárenských produktů tento nepříznivý trend potvrzují. "Nemohu mluvit za všechny výrobce, ale očekáváme, že na konci roku mohou být ceny o 30 procent vyšší, než tomu bylo v prosinci roku 2021," uvedl například nedávno Aleš Malenka, generální ředitel sýrařské a mlékárenské společnosti Savencia, ve svém rozhovoru pro server SeznamZprávy.

Rovněž data Českého statistického úřadu ukazují, že trend zvyšování cen potravin i nadále trvá. Kupříkladu již zmíněné máslo stálo na začátku letošního roku 214,95 korun za kilogram, nyní je to již 261,06 korun. Kilo mouky se z 15,46 korun zdražilo na 23,25 korun. V případě vajec se cena zvedla z 35,86 korun na 41,29 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.