Jak mobilizace v Rusku zahýbá s financemi českých domácností: Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy bez pardonu vyjmenoval možné následky

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2022

Částečná mobilizace v Rusku nemá dopad jen na samotný děj v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale dotkne se nadneseně řečeno i pravděpodobně peněženek českých domácností. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz poradci premiéra a ekonomovi Štěpánu Křečkovi, co by eskalace konfliktu na východě Evropy znamenala pro Čechy. Zkušený finanční expert vyjmenoval hned několik variant, které se jich mohou dotknout poté, co se prezident Ruské federace rozhodl pro poměrně zásadní politický krok.

Rusko povolá do armády 300.000 rezervistů, podle Putina to budou Rusové s vojenskou zkušeností. Český premiér Petr Fiala označil částečnou mobilizaci za snahu o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkaz toho, že jediným agresorem je Rusko.

Z logiky věci se dá jednoduše usoudit, že krok šéfa Kremlu bude mít další dopad na tuzemskou ekonomiku. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka, který na dotaz nastínil, kde se následek další eskalace konfliktu může projevit pokud jde o finance Čechů.

"Z pohledu financí je to samozřejmě otázka uprchlíků. Po vyhlášení částečné mobilizace v Rusku a různých přesunů vojáků do regionů na Ukrajině mohou boje eskalovat, což může mít za následek další uprchlickou vlnu. Jednou z cílových destinací, kam lidé prchající před válkou mohou zamířit, je Česká republika. Už nyní vidíme, že rostou ceny nájmů. V případě, že by se v tuzemsku měli ubytovávat další cizinci, tak růst nájmů se může ještě zvýšit. Další otázkou je státní rozpočet, protože než se uprchlíci zapojí do integračního procesu v zemi, tak to stojí nějaké náklady. To znamená, že výdaje mohou narůstat," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert v oblasti ekonomiky Štěpán Křeček.

Částečná mobilizace v Rusku může výrazně zamíchat kartami v rámci konfliktu na Ukrajině a přichází v době, kdy Rusko čelí ukrajinské protiofenzivě. Ta donutila ruské jednotky na některých místech ustoupit a vzdát se okupovaných území.

Krok Vladimira Putina tak celkově zhoršuje už tak vypjatou situaci, která si v celkovém součtu vyžádala tisíce mrtvých vojáků, civilistů, ekonomicky má plošný dopad na evropskou populaci.

"Z pohledu trhů lze očekávat, že eskalace války na Ukrajině bude zvyšovat ceny komodit. Reakce však bude mírnější, než tomu bylo na začátku konfliktu. ČR má zásoby na nadcházející topnou sezónu vyřešenou. Hraje se spíše o tu další topnou sezónu, až vyčerpáme zásoby po zimě a budeme je muset opět doplňovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz na dotaz redakce respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.