Příběh »horkého psa« aneb Hot dog vs. párek v rohlíku. Co je vlastně lepší?
Hot dog může být obalený ve slanině, pokrytý hutnou vrstvou čedaru, zalitý kečupem nebo obložený nakládanou zeleninou či marinovaným zelím. Ať už je podávaný s čímkoliv, jedno je jisté: český párek v rohlíku má silného konkurenta. Poznejte i vy příběh horkého psa a vyzkoušejte domácí hot dogy s marinovaným zelím podle našeho receptu.
Hot dog vs. párek v rohlíku
Bohatá obloha je jednou z věcí, která odlišuje pravý americký hot dog od párku v rohlíku. Párek v rohlíku má s hot dogem pramálo společného, navíc se jedná o výhradně českou specialitu, avšak s německými kořeny. Nikde jinde na světě nenajdete stánky, kde by vám vsunuli teplý párek do rohlíku a tradičně se vás zeptali, zda si ho dáte s hořčicí, nebo kečupem.
Popularita hot dogů v Česku roste
Ačkoliv párky v rohlíku patří mezi oblíbené pochoutky rychlého občerstvení, jejich oblíbenost s příchodem hot dogů do Česka postupně klesá. Jakmile totiž okusíte grilovaný párek v podélně rozříznuté křupavé žemli, která je bohatě plněná cibulí, slaninou, salátem, lahodnou omáčkou a vlastně čímkoliv, na co si vzpomenete, ke klasickým párkům v rohlíku už se vrátíte jen těžko. Jednou z nejúžasnějších věcí na hot dogu je to, že nabízí nepřeberné množství variant a chuťových kombinací. Díky tomu si ho vychutnáte přesně s tím, na co máte zrovna chuť.
Příběh „horkého psa"
Většinu lidí by na první dobrou napadlo, že hot dog pochází z Ameriky. Kolem původu jídla, které v překladu znamená „horký pes", však panuje kontroverze.
- Někdo tvrdí, že hot dogy pochází od dvou maďarských imigrantů, kteří se přestěhovali do Chicaga. V roce 1893 prý hot dogy prodávali na Světovém veletrhu. Tak údajně vzniknul Chicagský hot dog.
- Druhá strana si zase stojí za tím, že hot dog pochází z německého Frankfurtu, od čehož je mimo jiné odvozený název "Frankfurter". Ten se dříve hojně prodával na baseballových zápasech v New Yorku.
Název hot dog údajně vzniknul na jednom takovém zápase, kde se tehdy kreslíř Ted Tady u stánkaře s občerstvením inspiroval k malbě jezevčíka v housce. A protože nevěděl, jak se německy píše dachshund (jezevčík), napsal pod obrázek Hot Dog. Prodejci si název oblíbili a po celém světě ho používají dodnes.
Jak správně grilovat hot dogy?
- Jakmile zapnete gril, zajistěte, aby byl na jedné straně studenější a na druhé teplejší – u grilu na uhlí stačí shromáždit více uhlíků na jedné straně, u plynového je potřeba nastavit teplotu pomocí knoflíků.
- Poté hot dogy položte na studenější stranu grilu, aby se dostatečně prohřály, ale nespálily – bude jim stačit minuta z každé strany.
- Následně je přesuňte na teplejší stranu grilu – hot dogy grilujte do té doby, než získají pěknou tmavě hnědou barvu. Tímto způsobem docílíte nezaměnitelné uzené chuti.
S čím hot dogy podávat?
Jakmile hot dogy naservírujete na talíř, uvidíte, že se po nich během chvilky zapráší. Doporučujeme je proto podávat společně s přílohou, ať už klasickými hranolky, nebo třeba pečenými bramborami.
Batátové hranolky jako zdravá verze klasických hranolků
Pokud chcete jídlo trochu vyvážit, zvolte batátové hranolky, které snadno připravíte na grilovací desce či tácku. Ale dejte si pozor, protože chuťově jsou velmi návykové!
Batátové hranolky – recept
- Batáty omyjte a nakrájejte na silné hranolky i se slupkou.
- Dejte je do mísy, přidejte uzenou papriku, sůl, pepř, sušený česnek, olivový olej a pořádně promíchejte.
- Směs položte na grilovací desku či tácek a grilujte na středním plamenu zhruba 20–30 minut, dokud batáty nechytnou hnědozlatou barvu.
Americké hot dogy podle regionů – od New Yorku až po Virginii
Pokud se někdy vydáte na road trip napříč Amerikou, dejte si malou výzvu a v každém regionu ochutnejte místní hot dog. Rozmanitost a různorodost hot dogů napříč americkými regiony vás (mile) překvapí a rozšíří vám obzory, s čím vším se dá hot dog servírovat a jak může chutnat.
Pro představu vám přinášíme malou ochutnávku těch nej:
New York dog
Domovem New York dogu je pochopitelně New York, kde sice najdete nejrůznější styly hot dogů, avšak ten tradiční je proslulý svou jednoduchostí – skládá se pouze z košer hovězího párku, bohaté vrstvy zelí a hořčice.
Chicago dog
Chicago dog pochází nečekaně z Chicaga. Jeho základem je vídeňský hovězí frankfurter dělaný na páře, vložený do makové žemle a překrytý rajčatovými plátky, celerovou solí, bílou a zelenou cibulkou, koprovými okurkami, naloženými papričkami a žlutou hořčicí.
Detroit Coney
Detroitský hot dog se podává spíše v mini variantě (ve formě sliderů). Tvoří je hovězí párky, žemle na páře, tradiční Coney Island omáčka, hořčice, nakrájená cibulka a extra porce čedaru.
Slaw dog
Slaw dog je typický pro Západní Virginii, odkud údajně také pochází. Pokud si ho objednáte, dostanete hovězí párek pokrytý chilli coleslawem, syrovou cibulí, mletým masem na chilli nebo BBQ způsob.
Seattle-style dog
V Seattlu vám naservírují frankfurtský (případně polský) grilovaný párek rozříznutý na půl, který vloží do opečené žemle potřené krémovým sýrem. Ten pak standardně doplní grilovanou cibulí, papričkami jalapeňos, grilovaným zelím a zalijí BBQ nebo Sriracha omáčkou.
Recept na hot dog s párkem zabaleným ve slanině se zelím a cibulkou
Pokud se vám právě začaly sbíhat sliny, je nejvyšší čas, abyste si ugrilovali své vlastní domácí hot dogy. Připravili jsme pro vás recept na božské hot dogy s marinovaným zelím a cibulkou, na kterých si pochutná celá rodina.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.