České domácnosti pocítí drtivou sílu inflace. Pečivo může podražit až o 30 procent, říká ekonom Lukáš Kovanda
České domácnosti čekají nelehké časy, protože kvůli výrazně rostoucí inflaci dochází ke zdražování základních služeb a výrobků. Na těch nelze zásadním způsobem šetřit a je třeba kalkulovat s tím, že si lidé budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda (41) upozorňuje na to, že oproti letním měsícům teď dochází na růsty cen položek, na které jsou lidé velmi citliví. "Bohužel si uvědomí sílu inflace. Například pečivo může podražit až o 30 procent, zdraží se i mléčné výrobky. Naopak tak moc neporostou ceny masa a masných výrobků," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Inflace, která předčila dokonce predikce České národní banky (ČNB) a během října se dostala na 5,8 procenta. Její rapidní růst znamená i zdražování, které nebude vůbec zanedbatelné, ba naopak. Navíc se tentokrát dotkne položek, které jsou pro domácnosti nepostradatelné a tak či tak, za ně budou muset platit.
"V prvé řadě jde o bydlení, poté energie a následně potraviny. To jsou vlastně nezbytné položky každého rozpočtu, protože bez střechy nad hlavou, vytápění a stejně tak jídla se nelze obejít. Další věci už jsou samozřejmě k debatě. Například ceny potravin půjdou nahoru obecně, tam bohužel nelze očekávat, že některé druhy z nich by byly ušetřeny cenového nárůstu. Bude to hodně ovlivněno zdražováním potravin ve světě, kde už pozorujeme zvyšování cen několik měsíců. Jedná se o základní potraviny a suroviny jako jsou obiloviny, cukr, oleje, které budou citelně zdražovat… bez nich se mimo jiné neobejde žádný průmyslově zpracovaný výrobek. K tomu se přičítá zdražování energií, protože na výrobu i na sklizeň potravin jí je třeba hodně. To se pak musí rovněž promítnout do finální ceny. Bude to spíše o tom, které potraviny zdraží více a které méně. Podstatnou roli v jídelníčku hraje také maso a masné výrobky, kde nebudou cenové nárůsty tak velké. Ale například pečivo může podražit až o 30 procent, zdraží se i mléčné výrobky nebo sladkosti jako sušenky," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Potraviny zatím zdražovaly poměrně mírně, ale v příštích měsících se to bohužel změní. "Lidé to velmi pocítí, protože potraviny jsou velmi zásadní složkou rozpočtu rodin nebo i důchodců. Proto jsem názoru, že na zvyšování cen v této oblasti mohou být lidé extrémně citliví. Pak si uvědomí sílu inflace, o které zatím slyšeli z médií, ale když se týká třeba stavebních materiálů, není to zas až tak palčivé, jako když se jedná o potraviny. Kdo staví, tak může se stavbou posečkat nebo to nějak skousne, ale bez potravin se člověk zkrátka neobejde. V létě zdražovaly stavební materiály nebo auta. Což jsou věci, bez kterých si nějaký čas dovedeme život představit," dodal uznávaný ekonom s letitými zkušenostmi pro ŽivotvČesku.cz.
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla například průměrná cena chleba v listopadu roku 2010 18,87 korun, pro porovnání v září letošního roku se průměrná cena vyšplhala na 29,60 korun. V listopadu 2010 se průměrná cena kilogramu cukru držela na 17,52 korunách, v září 2021 pak na 13,87 korunách. V předposledním měsíci roku 2010 byla průměrná cena litru mléka 16,62 korun, načež letos v září se dostala už na 18,49 korun.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.