Soud zrušil povinnost o prokazování očkováním či prodělanou nemocí. Sociolog Vojtěch Bednář popsal, co si lidé neuvědomují
Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti, uvedl to ve středu večer ve Sněmovně premiér Petr Fiala (57). Pro ŽivotvČesku.cz promluvil sociolog Vojtěch Bednář se zamyšlením se v otázce rizik, která mohou poměrně rychle přijít.
Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní, ministerstvo má do té doby prostor reagovat. Premiér Petr Fiala ovšem řekl, že ministerstvo reagovat nebude a povinnost tak skutečně bude zrušena. Jako příliš velký důvod k radosti to ovšem nevnímá sociolog Vojtěch Bednář.
"Já se snažím se na to dívat pohledem sociálního chování. Co lidi nenapadá je to, že na jedné straně samozřejmě to, co se stalo, ukazuje to, že systém funguje tak, jak by měl. Na druhé straně, když se podíváte na protestující se šibenicemi, což je tvrdé jádro odpůrců a asi většina společnosti s ním ani tak nesouhlasí, tak to na to může poukazovat a říkat, že měli pravdu a že soud v uvozovkách stojí na jejich straně. To je věc, která je nebezpečná, věc, která je nepříjemná a jediná obrana je, aby ta exekutiva svá rozhodnutí tvořila po poradě s právníky. Ne samozřejmě jen proto, aby pak vláda nebyla ve špatné situaci, kdy jejich rozhodnutí někdo ruší, ale zejména proto, aby společnost měla pocit, že je vedená nějakým konzistentním způsobem," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář, proč není zcela dobře, že právě soud zrušil povinnost o prokazování očkováním či prodělanou nemocí.
Rozhodnutí soudu podle Fialy ukazuje to, že je správné, že se vláda snažila prosadit ve Sněmovně novelu pandemického zákona. Její projednávání od úterý blokovalo opoziční hnutí SPD. Novela podle Fialy reaguje mimo jiné na předcházející rozhodnutí soudů ohledně zrušení některých protikoronavirových opatření.
"Z pohledu sociální mechaniky je to věc, která je trochu neintuitivní, ale je dobré si to říct. Politici mají tendence to uchopovat tak, že říkají, že někdo je s nimi a někdo proti nim. Soud se na to díval z hlediska interpretace zákonů, to je jeho práce. On ten problém je složitý, ale to důležité je, aby se rozhodovalo po konzultaci, po zhodnocení nezamýšlených důsledků toho, co vytvoří vláda, ať už tahle, nebo nějaká jiná," přiblížil svou myšlenku pro ŽivotvČesku.cz sociolog.
Kdyby vláda opatření zrušila sama, nemusel by ho rušit soud a tím pádem by důvěra národa k vládě znovu o něco vzrostla. Právě důvěru přitom může vláda v budoucnu potřebovat, nejen ta aktuální, ale i ta další. Bez ní se jakékoliv další krize mohou řešit o mnoho obtížněji.
"Je dobré si uvědomit, že může být další krize. To je třeba ekonomická, kterou zbrzdil covid. Jestliže teď budeme čelit krizi, potřebujeme, abychom autoritě, tedy vládě, důvěřovali. Jak jí máme důvěřovat, než jinak, že se bude chovat konzistentně. Naše zkušenost je taková, že lidé si ve firmách pamatují autoritu manažera i s osmiletým zpožděním a podle toho ho pak poslouchají. Já se trošku bojím, že v případě vlády může být ta paměť mnohem delší a hlavně se rozvlní. To znamená, že nevíme, proč vládě nedůvěřujeme, ale stejně jí nedůvěřujeme. Klidně může přijít krize, při které bude vláda potřebovat autoritu a lidé jí nebudou věřit, protože na to vytvořila předpoklady. To je možná věc, kterou máme sklony nevidět," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.