Covid se mění na běžnou nemoc. Kdo čeká další vlnu, nerozumí tomu, jak se chovají infekce, říká lékař Šimon Reich

Lékař Šimon Reich
Lékař Šimon Reich
Foto: Se svolením Šimona Reicha
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2022

Odborník na klinické studie a bývalý chirurg Šimon Reich je přesvědčen, že koronavirová epidemie se dostala do poslední fáze a v budoucnu bude onemocnění covid-19 chápáno jako běžné onemocnění, které způsobuje infekci dýchacích cest. "Vypadá to, že omikron může být něco, co jsme »chtěli«, něco, co se bude chovat podobně jako ostatní lidské koronaviry," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj odhad pro budoucí vývoj Šimon Reich.

Pane doktore, v jaké fázi koronavirové epidemie se nyní podle vás nacházíme a co pro Česko bude znamenat příchod varianty omikron?

Je třeba si uvědomit, že každá epidemie jakéhokoliv infekčního onemocnění jednou končí. Projde to určitými fázemi, původce onemocnění se vyvíjí a směřuje k nějaké rovnováze se svým hostitelem, to se děje i v případě SARS-CoV-2 a covid-19. Vypadá to, že omikron může být něco, co jsme »chtěli«, něco, co se bude chovat podobně jako ostatní lidské koronaviry, které způsobují infekci dýchacích cest. Bude to tedy velmi infekční onemocnění, bude se snadno šířit, ještě snadněji než varianta delta, to je ale stejné například u rhinovirů, původců nachlazení je celá řada, také se šíří velmi snadno. Zároveň ale omikron zřejmě bude způsobovat jen mírné nachlazení, budou mírné příznaky, což neznamená, že to někoho nemůže ohrozit na životě, ale už to není něco, co by nás mělo zásadně děsit, i virus rýmy může výjimečně způsobit těžký zápal plic a někoho ohrozit na životě. To nás ale nezajímá, protože je to výjimečné.

Vy si tedy myslíte, že epidemie pomalu končí?

Zdá se, že pandemie skutečně končí. Osobně se domnívám, že by měly skončit všechny naše plošné reakce na pandemii. V tuto chvíli tyto reakce jsou podle mě spíše hysterií a takovým »dojezdem«, zvykli jsme si na ně, měly smysl někdy na začátku, nyní už smysl podle mě nemají.

Dobře, vy říkáte, že epidemie končí, ale v souvislosti s omikronem se už znovu zvedá počet nakažených. Ve čtvrtek přibylo v Česku 6641 potvrzených případů covidu-19, to je zhruba o 900 více než před týdnem. Je tedy pravdou, že omikron zatím neplní nemocnice, počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva zdravotnictví klesá...

Musíme se shodnout nad tím, jak čteme tuto situaci, kterou tu máme. Je třeba si uvědomit, že statistika je velmi přesná věda, která ale vychází z nepřesných údajů. Pokud chceme mít co nejpřesnější obrázek, co se opravdu děje, tak osobně doporučuji lidem, kteří hledají informace, aby se podívali na grafy, které ukazují tzv. nadúmrtnost. Ani tyto grafy nejsou to nejpřesnější, když chceme sledovat jedno onemocnění. Ale z těch grafů jasně plyne, když se podíváme na jednotlivé státy světa, že to opravdu běželo a běží stejně jako všechny ostatní pandemie, které jsme jako lidstvo zdokumentovali. To znamená, že bylo několik vln, podle toho, jak státy na začátku zareagovaly, tak pak postupovaly další vlny. My jsme se první vlně hodně vyhnuli, ale pak se promítla do té druhé vlny, takže tu druhou jsme měli větší. V mnoha státech ale byla první vlna nadúmrtí, pak druhá vlna a nyní je třetí, ta druhá i třetí jsou menší, vše běží tak, jak to lékaři a lidé s přírodovědným vzděláním očekávali. Pokud někdo mluví o 4. a 5. a 6. vlně, tak prokazuje zásadní neznalost základních mechanismů epidemií a infekčních onemocnění nebo to myslí jinak a měl by říct, že mluví o PCR pozitivitách, ale nemluví o tom, co ta nemoc skutečně napáchá. Pokud budeme stále sledovat PCR pozitivitu, tak se nám budou »vlny« objevovat už navždy. Kdybychom podobným způsobem sledovali PCR pozitivitu u jiných virů či bakterií způsobujících infekce dýchacích cest, tak bychom vlny pozorovali stejně tak. Je třeba si uvědomit, že do statistiky těch, kteří zemřeli v souvislosti s covid-19, se stále zařazují všichni, kteří měli PCR pozitivní test v určitém časovém rozmezí a zemřeli z jakékoliv příčiny. Proto doporučuji sledovat hlavně nadúmrtnost.

Vy mluvíte o tom, že epidemie pomalu končí, že z covidu se stane běžné onemocnění dýchacích cest, ale na politickém poli se intenzivně diskutuje o vyhlášce, podle které by do 1. března měly být povinně naočkováni lidé nad 60 let a vybrané profesní skupiny...

Určitě je na čase koncept povinného očkování opustit. Je třeba si také uvědomit, že tady používáme různé pojmy, třeba pojem »povinné očkování«. Jedna věc je, co je někde na papíře a jak je v legislativě definován pojem »povinný«. Když se na to koukneme prakticky, tak si neumím představit »povinnější« očkování, než je očkování proti SARS-CoV-2. Bez tohoto očkování se nemůžete podívat do divadla ani do restaurace, to u »starých« očkování, která jsou legislativně tzv. povinná, není. Čili je ta debata vlastně absurdní. Pokud se bavíme o tom, aby bylo formálně povinné, tak je to nesmysl. Celá řada skupin už je proočkovaná, zanedbatelné množství lidí v těchto profesních skupinách, kteří očkovaní nejsou, se očkovat prostě nenechá a povede to jen k tomu, že odejdou z práce. Vidíme to na příkladu USA, kde zejména v těch demokratických státech se začínají potýkat s nedostatkem personálu. Já osobně mám v USA část pracovní agendy, situaci sleduji, vidíme, že nemocnice přichází o sestry, přichází o sanitáře i lékaře, tito zaměstnanci si hledají práci v republikánských státech, odchází mimo obor či do důchodu. V nemocnicích se najednou nestíhá, dostupnost kvalitní zdravotní péče, která v Americe není až tak slavná, jde ještě níž.

Kromě toho, že stále je v platnosti vyhláška, která počítá s povinným očkování pro některé profese, tak se také do hry vrátilo plošné testování ve firmách. Všichni pracovníci se budou muset od 17. ledna dvakrát týdně testovat antigenními testy. Jak tento krok hodnotíte?

Pokud jde o plošné testování ve školách a ve firmách, tak to bylo nesmyslné už v předešlých obdobích. Nyní je to tuplovaný nesmysl, protože u omikronu se genetický kód natolik změnil, že běžné testy ho sice zachytí, ale nedokáží rozpoznat, že se jedná právě o tuto variantu. Takže pokud někdo tvrdí, že tato varianta je problém, zatímco předešlé varianty nikoliv, tak by se mělo testovat testy, které jsou schopné právě omikron rozeznat.

Druhý díl rozhovoru s Šimonem Reichem naleznete na portálu ŽivotvČesku.cz v sobotu 8. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.