Proč chřipka dává letos Čechům pořádně zabrat: Exministr zdravotnictví Prymula v rozhovoru popsal důvod těžšího průběhu onemocnění

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2024

Rozhovor: Ordinace lékařů praskají ve švech, nemocnice zakazují návštěvy. Chřipka řádí po Česku jako nenasytná. Podle bývalého ministra zdravotnictví a věhlasného epidemiologa Romana Prymuly to nejhorší teprve ale přijde, kulminaci nákaz totiž očekává až na konci února, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz. V rozhovoru pak špičkový odborník vysvětlil, proč si v současnosti mnozí nemocní stěžují na těžší průběh choroby.

Pane profesore, v současnosti mi řada lidí, kteří onemocněli, ale nešlo o covid, sdělili, že jim chřipka dává zabrat. Jednak se s ní »perou« déle, ale mnohdy mají těžší průběh než v minulosti –⁠⁠⁠⁠⁠ alespoň to tak vnímají.

Víte, obecně jsou kmeny chřipky typu A agresivnější než kmeny chřipky typu B. To znamená, že valná většina problémů z hlediska komplikací a nejtěžších průběhů je spojena s chřipkou typu A. Ať už je to H1N1, či H3N2, které v ČR jsou poměrně frekventní.

Rozumím. A přiblížil byste, prosím, v čem jsou zmíněné podtypy chřipkových virů zákeřnější?

Dobře, rád.

Tak pojďme na to...

Dobrá. U chřipky typu A dochází k větším změnám. Jak se mění markery viru v těle člověka, což je hemaglutinin (zprostředkovává, aby se virus nalepil na buňku, dojde k fúzi membrán, pozn. red.) a neuraminidáza (snižuje viskozitu ochranného hlenu, pozn. red.), tak vznikají varianty, které jsou pro lidskou imunitu nové. A čím dochází k větším změnám –⁠⁠⁠⁠⁠ což označujeme jako drifty a shifty (mechanismy, vlivem nichž dochází k tomu, že vir změní svou podobu a dokáže uniknout obranným mechanismům lidského těla, pozn. red.) –⁠⁠⁠⁠⁠ tak dochází k tomu, že naše imunita je méně poznává a průběh onemocnění je těžší, protože na ně nejsme adaptováni.

Když to řeknu jinými slovy, jde o to, že imunitní systém je schopen zapamatovat si, jak vypadá –⁠⁠⁠⁠⁠ jaká je struktura –⁠⁠⁠⁠⁠ vetřelce, pokud jím byl již napaden. Pokud dojde později k dalšímu –⁠⁠⁠⁠⁠ druhému –⁠⁠⁠⁠⁠ napadení, tak imunitní systém se postará o jeho rychlou likvidaci. Jenže mikroorganismy dokáží měnit svůj vzhled a vlastnosti, takže náš imunitní systém je pak nemusí rozpoznat. Říkám to správně, pane profesore?

Dalo by se to tak říct (pousměje se...).

A tedy současný typ chřipky A je oproti těm předchozím jiný v čem ?

Osobně si myslím, že kmen, který tady s námi v současnosti je, tak je podobný tomu pandemickému – pandemické variantě z roku 2009 – ale kvůli tomu, že vlivem pandemie covidu a nošení ochranných pomůcek jsme tady chřipku prakticky neměli, tak jsme pozapomněli, jak se virus chová, a nebyli jsme tolik imunní. V současnosti se vir chřipky vrací, a proto řada průběhů onemocnění je pro některé jedince významně těžší.

A kdy očekáváte, že Čechy přestane chřipka tak masivně trápit?

Do dvou měsíců by měla odeznít. Kulminaci nákaz pak očekávám na konci února.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.