Roman Prymula vysvětlil, jak rozeznat černý kašel od běžné chřipky. Jsou případy, kdy došlo k prasknutí žeber

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2024

V Česku lékaři letos zaznamenali přes 4300 případů černého kašle. Nemocnost je nyní již nejvyšší od 60. let minulého století. Dva nakažení senioři letos zemřeli. Bývalý šéf resortu zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz odpověděl, jak lze rozeznat běžnou chřipku od černého kašle, který si v současnosti připisuje nejvyšší nemocnost ve věkové skupině 15 až 19 let. Skutečným rizikem je pak ale zejména pro kojence.

Proti černému kašli se v ČR očkuje od roku 1958. Případů černého kašle, přestože je očkování proti němu povinné, je letos nejvíc od šedesátých let minulého století. Mnozí ho ale mohou zaměnit s obyčejnou chřipkou.

"Černý kašel je poměrně závažné respirační onemocnění. Je závažnější, než jsou některá běžná respirační onemocnění, a někdy se mu říká takzvaně »kašel 100 dní«. V některých případech je natolik silný, že jsou popsány případy, kdy došlo na prasknutí žeber. Rizikem u této choroby je, že u ní může nastat komplikace zánětu dolních cest dýchacích," popsal pro ŽivotvČesku.cz věhlasný odborník Roman Prymula. Dále pak velmi zjednodušeně upřesnil, jak lze rozeznat černý kašel od běžné chřipky.

"U chřipky průběh bývá jiný. Typické jsou u ní bolesti svalů, kloubů. Někdy člověk není schopen vstát z postele a dojít si na toaletu. Tím se příznaky chřipky od černého kašle liší. Černý kašel je onemocnění, které samozřejmě nejprve napadá horní cesty dýchací, ale následně jde i do dolních cest dýchacích. Jeho problémem je, že to není jenom bakterie jako taková, ale vylučuje toxin, který v podstatě zodpovídá za ty nepříjemné projevy. Pravdou je, že v počáteční fázi, známé jako katarální stadium, jež je charakterizováno záněty sliznic, se černý kašel může jevit jako obyčejná respirační infekce a často není správně rozpoznán. Toto stadium se vyznačuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Následně přichází fáze, ve které se vyskytuje charakteristický záchvatovitý kašel. Tento kašel je unikátní díky intenzivnímu dýchání, které předchází kašlání. Kašel může být velmi dlouhotrvající, přetrvávající týdny, pokud není osoba léčena, což činí onemocnění v této fázi jasně rozpoznatelným," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Roman Prymula.

Černý kašel je bakteriální infekce, která se velmi snadno šíří. Primárně postihuje plíce a dýchací systém. Je způsobena bakteriemi, které se nacházejí v ústech, nose a hrdle infikované osoby. Před zavedením vakcíny patřil černý kašel mezi nejběžnější a nejzávažnější dětské nemoci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.