Europoslanec Marcel Kolaja promluvil o tom, o čem se tiše mluví v Bruselu. Za iracionálním jednáním Vladimira Putina je snaha, říká
S každým dalším dnem války na Ukrajině přibývá obětí, zničených měst i uprchlíků. S rétorikou Vladimira Putina (69) je přitom velmi těžké, ne-li nemožné, odhadovat další vývoj konfliktu. Speciální vojenská operace na Ukrajině, jak ji označuje Kreml, postupuje dle plánu i harmonogramu, uvedl nejmocnější muž Ruska. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila europoslance Marcela Kolaju (41), o čem se v Bruselu nejvíce ohledně ruského prezidenta mluví. Někdejší místopředseda EP otevřeně řekl, o co ve válce na východě Evropy běží.
Rusko-ukrajinský konflikt eskaloval, když prezident Vladimir Putin 21. února uznal nezávislost separatistických území Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Následně ve čtvrtek 24. února časně ráno Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu. Boje trvají už tři týdny a s nocí na pátek vstoupí do čtvrtého.
"Vzhledem k tomu, jak se situace každý den mění, tak je těžké odhadovat budoucí vývoj. Nicméně Putin už je u moci řadu let. Do hlavy mu nevidíme, ale za jeho iracionálním chováním může stát jednoduše snaha zapsat se do světových dějin. Je vidět, že sankce, které byly na Rusko uvaleny, jsou účinné a Putinovu režimu dávají hodně zabrat. Postupně dochází k izolaci Ruska od zbytku světa a k prohlubování špatné ekonomické situace," popsal charismatický europoslanec pro ŽivotvČesku.cz, jak vnímají v Bruselu prezidenta Ruské federace s tím, že sankce obecně mají zpoždění, ale účinný efekt ve smyslu, že od aplikace chvíli trvá, než je jejich dopad znát.
Ruský postup není takový, jak se očekávalo. Na hlavních směrech se dá říct, že byl zastaven nebo zablokován a nedochází tam k nějakým razantním změnám.
"I když byla Putinova pozice dosud neotřesitelná, může být právě kvůli sankcím v ohrožení. Ničí byznys oligarchům, kteří ho drží u moci. Nicméně podporu má také u intelektuálů či střední třídy, a to díky silné propagandě napříč celým Ruskem. Převrat nemůžeme vyloučit, ovšem nástup ještě více totalitního režimu také ne. Ten se v současnosti projevuje například nesmyslnými tresty za to, že lidé pojmenovávají válku pravým jménem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja.
Kdy nastane konec války, nikdo neví. Je obtížné predikovat, jak dlouho to může ukrajinská strana vydržet, případně jak dlouho to mohou vydržet Rusové. Obě strany přitom deklarují, že pokud se konflikt nevyřeší nějakou pro ně uspokojivou dohodou o příměří, mají dostatek sil na to, aby pokračovaly.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.