Reklama:

Žádné kratochvíle, ztráta životní úrovně a úspory, kterým rychle klesá hodnota. Ekonom popsal, jak na lidi dopadne inflace blížící se rekordním 13 procentům

Inflace, zdražování - Ilustrační snímek
Inflace, zdražování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2022

Statistická čísla jsou neúprosná. Inflace v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. K tomu je navíc předpoklad, že inflace nadále poroste a kolem poloviny roku může dosáhnout až 15 procent. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz popsal dopady na obyčejné lidi.

Reklama:

Inflace atakuje téměř čtvrtstoletí starý rekord a zřejmě bude ještě hůř. Tak se dají shrnout dnešní informace zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a predikce ekonomů. "Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému březnu o 12,7 procenta. Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem," uvedla pro ČTK vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.

V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny meziročně o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.

Reklama:

Další dopady na obyvatele České republiky popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. "Ty obří úspory, které jsme si našetřili v rámci pandemie koronaviru, kdy jsme nemohli utrácet tak, jak bychom chtěli, protože řada obchodů a služeb byla uzavřených, velice rychle přichází o svou kupní sílu. A mnoho z těch kratochvílí, které jsme si odpírali, si v budoucnu nebudeme moci dovolit. Tím, jak se kvůli vysoké inflaci snižuje kupní síla úspor, dochází i k tomu, že lidé přichází o část své životní úrovně," začal svůj výpočet.

"Ta inflace je bohužel natolik vysoká, že velkému množství zaměstnanců se nepodaří, aby jejich mzdy rostly rychleji (než inflace, pozn. red), takže bude klesat i reálná kupní síla mezd. I to je samozřejmě u lidí, pro které je příjem ze zaměstnání tím klíčovým, příčinou ztráty životní úrovně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.  

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu podle statistiků opět ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,4 procenta, vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta a tuhých paliv téměř o pětinu. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde statistici zaznamenali nárůst o necelých 22 procent.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší ceny mouky o 30,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 procenta, másla o 31,9 procenta a brambor o 21,4 procenta, uvedli statistici. Oděvy byly oproti loňskému březnu dražší o téměř 20 procent a obuv o 15,4 procenta.

A právě nájmy mohou být podle Štěpána Křečka problémem pro některé důchodce. "Sice u nich dochází k mimořádným valorizacím důchodů, na červen je naplánována první, do konce roku bude možná další, nicméně vždy je to odvislé od spotřebního koše těch lidí. Pro ty, kteří nebydlí ve vlastním, ale musí platit nájem, je vyžití z důchodu velmi těžké a nemůžeme mluvit o tom, že by důchodci v průměru měli nějako vysokou životní úroveň. I tato důležitá skupina obyvatel tak tuto dobu nebude snášet lehce," vysvětlil ekonom.

Inflace přitom zřejmě poroste i nadále a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze očekávat kolem poloviny roku, po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku, vyplývá z reakcí ekonomů pro ČTK.

Podle Štěpána Křečka bude mít inflace dopad i na lidi, kteří žijí třeba z pronájmů nebo z kapitálových výnosů. "Zkrátka mají jiné příjmy než ze zaměstnání, ale i u nich to bude velice složité. Kdyby chtěli porazit inflaci, museli by investovat relativně rizikovým způsobem, a to ne vždy vyjde. Je tedy dobré se smířit s tím, že letos inflaci prostě neporazí. A než akceptovat neúměrně vysoká rizika, tak ji zkusit porazit v nějakém delším časovém horizontu," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: