Reklama:

Doufejme, že ruský plyn bude proudit, míní ekonom Štěpán Křeček. Popsal nejhorší scénář pro české rodiny před nadcházející zimou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2022

Do konce letošního roku chce Evropská komise úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU, oznámila její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Některé země žádají odklad embarga, mezi nimi i Česko. Podle ekonoma Štěpána Křečka je situace s ropou řešitelná, horší je závislost Česka na ruském plynu. "Přiznejme si, že je lepší mít drahý plyn než žádný," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Evropská komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je sedmadvacítka jednomyslně schválit. "Nebude to lehké, některé členské země jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom jednoduše musíme pracovat," uvedla šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Dovoz ruské ropy v minulých letech přitom tvořil čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí.

Česko bude podle premiéra Petra Fialy požadovat odklad embarga do doby, než bude zprovozněna náhradní kapacita. "Podporujeme co nejtvrdší sankce proti Rusku, ale nesmí poškodit více české občany než Ruskou federaci," vysvětlil premiér. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je nejvhodnějším řešením rozšíření ropovodu TAL z italského Terstu, což by trvalo dva až tři roky.

Reklama:

Podle ekonoma Štěpána Křečka je u ruské ropy situace lepší než u plynu. "Byť by to samozřejmě znamenalo komplikace ohledně růstu ceny a byť by to znamenalo nutnost se zkoordinovat v rámci Evropské unie, tak i bez té ruské ropy bychom to zvládli. Česká republika je napojená poměrně dobře na další ropovody a tedy i možnosti, jak k nám ropu dostávat. Dokonce je možné i tankery dopravit ropu k potrubím, které se dají nasměrovat do střední Evropy. U plynu je tato varianta komplikovanější, protože tankery jsou limitovány kapacitou těch terminálů na LNG, které zatím bohužel nejsou moc vysoké a přes noc se to nezmění," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz

Polský PKN Orlen v reakci na chystané embargo ruské ropy sdělil, že je schopen zásobovat celou střední a východní Evropu. Orlenu patří i české rafinerie.

U plynu je ale situace horší. "Teď je naším hlavním úkolem naplnit zásobníky plynu na co nejvyšší úrovně, po zimní sezoně jsou vyčerpané a musíme je obnovit. Přitom bychom neměli koukat jenom na cenu, ale to strategické množství, přibližně 80 procent, doplnit v podstatě za jakoukoli cenu. Až u toho zbývajícího množství začít řešit za kolik, abychom se v příští topné sezoně z těch cen nezbláznili. Každopádně je lepší mít drahý plyn, než ho nemít vůbec, ta strategická hladina by se měla doplnit rychle," popsal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

"Bez plynu by nastaly drastické ekonomické ztráty. Máme regulační stupně, které by při nedostatku plynu začaly nabíhat, ale vždy by to zasáhlo výrobní podniky, to by přineslo i hluboký propad ekonomiky. Doufejme tedy, že ruský plyn bude proudit, zároveň bychom se měli mílovými kroky snažit snižovat závislost na Rusku. Jestliže bychom se s plynem bavili o tom, že nejhorší možný scénář je stagflace, tak bez plynu by to byla kombinace vysoké inflace a recese ekonomiky, takže ještě horší scénář," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: