Reklama:

Dopis na rozloučenou Jakuba Vyskočila, který se jeho otec rozhodl zveřejnit, odhalil poslední přání ohledně pohřbu a zákulisní dění uvnitř firmy

Ivan Vyskočil
Ivan Vyskočil
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2022

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil (†46) v noci z neděle na pondělí ukončil svůj život, když dobrovolně proti sobě obrátil zbraň. Jeho sebevražda vyvolala řadu otazníků, a to nejen u jeho nejbližších, ale i v podnikatelském prostředí. Než jeho život vyhasl, napsal pro svou partnerku dopis na rozloučenou. Redakce ŽivotvČesku.cz ho získala a ve středu zveřejnila první část, ve které syn herce Ivana Vyskočila (75) nastínil, co ho dlouhodobě trápilo a nakonec mu vzalo chuť žít. V dopise se často objevuje jméno kontroverzního podnikatele Jiřího Vařila. Ve druhé části dopisu pak svým pohledem poukazuje na dění uvnitř miliardové společnosti, které byl »papírově« vlastníkem, a poslední přání ohledně pohřbu.

Reklama:

Úmrtí šestačtyřicetiletého podnikatele za sebou zanechalo řadu nezodpovězených otázek. Jakub Vyskočil ve firmě BusLine, která je jedním z největších autobusových dopravců v ČR, vystupoval jako vlastník od roku 2014. Ohledně ovládnutí společnosti jeho osobou se vedly dlouhé roky spekulace, že je takzvaný »bílý kůň«. Podle těchto tvrzení měl firmu s miliardovým obratem skrytě řídit liberecký podnikatel Jiří Vařil, o němž se syn herce Ivana Vyskočila v dopise na rozloučenou poměrně často vyjadřuje.

Reklama:

O společnosti BusLine se během působení Jakuba Vyskočila několikrát psalo v médiích, a to v souvislosti s vyšetřováním policie. V roce 2018 byla společnost obviněna pro podezření z trestného činu pletich ve veřejné soutěži. Za pozornost také stojí, že BusLine sponzoroval jablonecký klub bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty (57) nebo liberecké Bílé Tygry patřící Syneru.

Do doby, než Jakub Vyskočil převzal společnost, ji ovládal již zmíněný podnikatel Jiří Vařil, který následně ve firmě přestal figurovat. Právě v červenci 2014 vstoupil v platnost zákon o zrušení akcií na doručitele, které do té doby umožňovaly skrývat skutečné vlastníky firem. Zákaz těchto akcií měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí, a to zejména při zadávání veřejných zakázek. 

V první části dopisu na rozloučenou, jehož obsah má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici a zveřejnila ji ve středu, Jakub Vyskočil nastínil, co ho psychicky ničilo a nemohl s tím dále žít. Ve druhé části, kterou redakce avizovala, že zveřejní dnes, tedy ve čtvrtek 12. května, poukazuje svým pohledem na to, co se dělo uvnitř firmy, dále uvedl své přání ohledně pohřbu.

Druhá část dopisu na rozloučenou:

"Jsem asi slaboch. Snad mi Bůh odpustí. Prosím nech mě spálit, nechci někde hnít v celku. Táhl jsem tam hnus a zlobu jako kámen. Důležitá věc, ani Tomáš Dolejší nevěděl, že mu Vařil vykrádá firmu na levé faktury a do poslední chvíle se snažil, aby to Tomáš nevěděl. Mně to bylo jasné v momentě, kdy jsem četl to usnesení o stíhání Tomáše. Nikdo z jeho zlodějin netěžil, nikdo na nich nezbohatl mimo Vařila, Tomáš už vůbec ne. Blbost všech je, že jsme mu tak věřili. Obelhával nás soustavně, chytře a mistrně. Vydíral, hrozil, plakal, ale se všemi manipuloval. Terezu obtěžoval a sexuálně ji utlačoval. Je to mistrný lhář. A dnes mu jde jen o jedno, zapojit do svého průseru co nejvíce lidí, za kterými kdysi dolézal a hodit na ně kus zodpovědnosti," zakončil Jakub Vyskočil část svého dopisu, ve kterém se vyjadřuje k dění uvnitř společnosti, kterou vlastnil.

První část dopisu zveřejněna ve středu 11. května:

"Jediné, co jsem opravdu chtěl, je vybudovat stabilní firmy, co by se rozvinuly v něco, co umí spolupracovat a vzájemně si neškodíme s kraji a našimi objednateli. Vařil chtěl jen moc, krást z levých faktur a ovládat. Těšilo ho, že je za bosse a kápa, ale to víš, že na to já nikdy nebyl. Poskytla jsi mi skoro 14 let krásného života, jsi vzácná čistá duše a tvá rodina je oáza klidu a slušného chování. Já jsem prostě tu míru hnusu v práci - myslím tím Vařila, už nemohl snášet. Nedá se v tom pracovat, žít, spát. Prosím, neplakej, starej se o Týnku skvěle jako dodnes," píše syn herce v dopise na rozloučenou, který má několik stran.

"Požádej mého tátu, je veřejně známá osoba, ať se ptá, jak je možné táhnout případ člověka, jako je Vařil, už skoro 5 let? Jak je možné, že člověk, co soustavně porušuje zákon, je stále venku a jak je možné, že když u něj v roce 2018 našli nelegální zbraň, nebylo žádné řízení a zbraně mu nechali a on pak za pár měsíců střílel po lidech? Jak je možné, že když střílel, neudělali mu zkoušku na drogy a alkohol? Jak je možné, že v případě (směnka A2 Sanace vs. Vařil) falšuje důkazy, ví se to a nic se neděje? Jak je možné, že svědky jako je Vlaďka a Beňa obchází vymahači a dávají jim důrazné nabídky, že když »něco«, »něco jiného špatného se stane«? Policie je tak bezzubá? Baví se tím? Ať s tím jde za paní Bradáčovou a případně do médií. Jsme v nějaké banánové republice, nebo kde? Dopis ukaž Mgr. Seidelovi a Karin, oni ho použijí, jak uznají za vhodné. Snažil jsem se pomáhat, Dobrý anděl, Regi Base, Myslivci, Vězeňská služba. Dokonce z Ukrajiny mi snad píší nějaký děkovný dopis, ale s tak charakterově zborcenou osobou jako je Vařil, jsem si neporadil," uvedl Jakub Vyskočil před svou smrtí v dopise, který má minimálně naznačit, co bylo důvodem, že si dobrovolně vzal život.

Redakce ŽivotvČesku.cz zároveň oslovila zkušeného novináře a reportéra portálu iDnes.cz Tomáše Lánského, který »kauzu BusLine« více než šest let detailně mapuje a přinesl o ní řadu exkluzivních informací, ohledně jeho pohledu na dopis, který možná vnáší do celé tragické události, kdy si dobrovolně vzal Jakub Vyskočil život, více světla.

"Obsah dopisu na rozloučenou, který Jakub Vyskočil napsal, mě nepřekvapuje. Dokládá, že mezi ním a někdejším majitelem firmy BusLine panoval ostrý boj, v němž nebyla nouze o podrazy a naschvály. A že odstřižení se od bývalého majitele, jak tak rád zdůrazňoval, se zjevně nepodařilo zcela. Ostatně to se v Libereckém kraji, kde má firma sídlo, vědělo. Sám Jakub Vyskočil byl dlouho považován za bílého koně, který BusLine ovládá jen na oko, zatímco v pozadí vše řídí Jiří Vařil. Nebyla to tak docela pravda, jak se ukazuje. Nicméně vliv na chod firmy Jiří Vařil stále mít musel, neboť Vyskočilovo svědectví o ovlivňování svědků a zastrašování je více než výmluvné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Tomáš Lánský.

"Z dopisu je patrné rozčarování, že od roku 2018, kdy byl Vyskočilův někdejší parťák a byznysový kolega Vařil obviněn policií z několika trestných činů včetně korupce, nebyla schopna policie a státní zastupitelství věc posunout až k soudu. Zároveň lituje, že Vařilovi věřil. Neumím si představit, co všechno musel Jakub Vyskočil vědět, že ho to dohnalo k tomu, že si sáhl na život. Na to je jeho dopis příliš nekonkrétní. S jeho odchodem se každopádně snižuje šance, že se celou pravdu dozvíme i my," dodal reportér portálu iDnes.cz, kterého redakce ŽivotvČesku.cz požádala o komentář. Celé znění dopisu tak, jak ho Jakub Vyskočil napsal vlastní rukou, naleznete v galerii.

Kdo je Jiří Vařil:

  • Narozen v říjnu 1979 v Praze, pobýval v Jižní Americe. Studoval na České zemědělské univerzitě, dálkově též management lidských zdrojů na Czech Management Institute v Praze a studia dokončil v roce 2005 na Universitě Simona Bolívara. Od svých 18 let pracuje.
  • V letech 1996 až 1998 byl poradcem republikánského poslance Rudolfa Šmucra, od roku 2000 zastával postupně manažerské pozice v několika firmách, institucích či investičních skupinách.
  • Od roku 2003 byl členem představenstva ČSAD Semily, a.s. V čele BusLine byl do roku 2012, poté působil jako poradce v dopravě, také figuroval v poradenské firmě M. M. group Praha, s.r.o. Pro BusLine působil jako analytik a externí poradce.
  • Dále se věnuje těžbě, zpracování a klasifikaci drahých kamenů, je spolupodílníkem mezinárodního koncernu Amodoria. Hovoří anglicky, španělsky a portugalsky. Je rozvedený, má dvě dcery.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: