Andor Šándor popsal, proč Rusko potřebuje Volodymyra Zelenského živého. Vysvětlil také, jak by začala totální válka a která stavba by šla k zemi
Přesně před třemi měsíci zahájilo Rusko vojenskou invazi na Ukrajinu, kterou označuje za speciální vojenskou operaci. Západní svět ale vnímá situaci jako válku a Ukrajince podporuje především dodávkami zbraní. Přestože se hlavně v prvním měsíci konfliktu objevily informace o zmařených atentátech na Volodymyra Zelenského (44) a opakovaně se psalo o možném nahrazení Vladimira Putina (69), oba jsou stále ve svých funkcích. A podle vyjádření bezpečnostního experta Andora Šándora pro ŽivotvČesku.cz se na tom nic nebude měnit.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl být na začátku války opakovaně cílem atentátníků. Deník The Times tehdy uvedl, že za necelé dva týdny konfliktu přežil nejméně tři pokusy o atentát. Na jeho zabití byly podle deníku vyslány dvě různé jednotky – žoldáci Kremlem podporované Vagnerovy skupiny a čečenské speciální jednotky. Důvodem neúspěšné mise údajně byly informace z ruské tajné služby FSB, jejíž někteří členové měli prezidentův tým včas varovat, protože nesouhlasí s válkou.
Na druhé straně se opakovaně diskutovalo o tom, jak silná je pozice Vladimira Putina a jestli ho sesadí armáda, tajné služby, oligarchové přicházející o majetek nebo síla nespokojeného lidu.
Nic z toho se za 90 dní války nestalo a podle bývalého šéfa vojenského zpravodajství Andora Šándora to aktuálně není v ničím zájmu. "Nemyslím si, že by plánem Ruska bylo likvidovat ukrajinské vedení, protože stále nejde o totální válku. Kdyby o ni šlo, tak není problém, aby se na ty konkrétní lidi zaměřili," uvedl pro ŽivotvČesku.cz včetně zdůvodnění, proč se tak nestane.
"V situaci, kdy pořád ještě přemýšlíte o dohodě, byť mírová jednání v tuto chvíli stojí, tak potřebujete ten mír uzavřít s někým, kdo je respektován. A to jak mezinárodně, tak vnitropoliticky, což je v této chvíli jedině Volodymyr Zelenskyj. Jakákoli jiná figura dosazená Rusy nebude mít žádnou mezinárodní autoritu tak, aby Západ ten »deal«, který by byl uzavřen, přijal,“ vysvětlil.
Jiná situace by nastala v případě zmiňované totální války, která by podle Andora Šándora nejspíš začala rozbitím mostu z Krymu na pevninské Rusko. "To by dynamiku toho konfliktu nastavilo trochu jinak," dodal.
Aktuálně je podle informací Volodymyra Zelenského, které uvedl v pravidelném nočním projevu, nejhorší bojová situace na Donbasu. "Bachmut, Popasna, Severodoněck – tímto směrem okupanti soustředí největší aktivitu. Chtějí tam zničit vše živé, nikdo nezničil Donbas tak, jak to dělá ruská armáda," uvedl.
Přesto si Andor Šándor nemyslí, že by ruský prezident byl v nějakém nebezpečí. "Co se případného odstranění Vladimira Putina týče, tak si nemyslím, že má Ukrajina schopnost ho zlikvidovat. Byť jsou lidé v Rusku nespokojení, tak popularita prezidenta nijak dramaticky neklesá, a i kdyby přes to všechno »padl«, tak co bychom si od toho slibovali? Pád Putina nemusí nezbytně znamenat to, že by tam přišel někdo, kdo by byl jiný, kdo by chtěl uzavřít mír, stáhnout se z Doněcka nebo vrátit Krym. Spíš by se mohlo stát, že by přišel ještě někdo horší," popsal pro ŽivotvČesku.cz.
Volodymyr Zelenskyj rovněž uvedl, že ruští vojáci od začátku války provedli na Ukrajinu 1474 raketových úderů s použitím 2275 různých raket a jeho země čelila více než 3000 náletům ruských letadel a vrtulníků. Ukrajinci naopak podle tvrzení tamního ministerstva obrany zabili či zranili desetitisíce okupantů.
Vnitropolitickou situaci kolem Vladimira Putina si ale bezpečnostní expert netroufá posoudit. "Zcela nepochybně je velice dobře chráněn, byť ochránci bývají často těmi, kteří se stanou rukou toho atentátníka. Do jaké míry je to ale reálné nebezpečí, nedovedu říct," dodal pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.