Reklama:

V červnu bude vrcholit aktivita jedovatých zmijí. Odborník popsal, jaká nebezpečí hrozí při uštknutí, a řekl, jak může být zmije prospěšná

Zmije - Ilustrační snímek
Zmije – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Markéta Prosová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2022

Každý ví, že zmije obecná je jedovatá. V praxi se však počty uštknutí člověka v České republice počítají spíše v jednotkách. V následujících týdnech bude vrcholit aktivita nechvalně proslulého hada, a tudíž se zvýší i jeho výskyt. O možných rizicích kontaktu a také o tom, jak může být lidem zmije prospěšná, promluvil pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil, který je úspěšným chovatelem hadů.

Reklama:

Aktivita zmijí obecných stoupá spolu s teplotami. Šance, že na vycházce člověk narazí na hada, pro kterého je charakteristická klikatá čára na hřbetě, bude v následujících týdnech nejvyšší za celý rok. "Sezóna zmijí začne, až se oteplí. Jejich vrchol je v červnu a červenci, protože je nejtepleji, tím pádem jsou zmije nejaktivnější," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.

Vzhledem k předpovědi počasí se dá čekat, že nejvíce zmijí se bude pohybovat v českých luzích a hájích už tento týden. "U studenokrevných živočichů to závisí na venkovní teplotě. V červnu se má oteplit, takže tím pádem se zvýší jejich aktivita," potvrdil zkušený chovatel pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Jedovatý plaz se nejčastěji vyskytuje na pasekách v různých koutech České republiky. "Nejvíce zmijí se dá vidět v severních nebo jižních Čechách. Naopak na jižní Moravě jsem naposledy viděl zmiji, když mi bylo 10 let," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel Karel Zavadil z Veselí nad Moravou, který má za sebou třeba hojně navštěvovanou výstavu věnovanou právě hadům.

"Zmije je predátor a stahuje se tam, kde má potravu. A pokud v těch oblastech bude dostatek hlodavců - například myší, tak tam bude i dost zmijí. Když se naopak nebude dařit hlodavcům, bude i méně predátorů. Ti lvem počínaje a zmijí konče regulují stav živočichů, kteří jsou pro lidi škodliví, jako jsou třeba potkani, hraboši nebo myši. V podstatě tak lidem prokazují službu. Člověk to však nedokáže ocenit a hlavně se každý bojí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.

Mezi lidmi panuje všeobecný strach z hadů. Každý ví, že je zmije jedovatá, a tak má přirozeně strach. Pro ten však není ve většině případů důvod. "Zmije zaútočí jen tehdy, když se cítí ohrožena. Její obrana je v podstatě útok. Nikdy nebude mít záměr někoho kousnout do ruky nebo do nohy. Ona se spíš snaží zmizet. To znamená, že reaguje na vibrace půdy. Když půjdete po nějaké lesní cestě, tak způsobíte vibrace, a pokud je ta zmije někde v blízkosti, tak to zaregistruje a má snahu zmizet. Sama o sobě nikoho tedy nenapadne," osvětlil odborník v oblasti herpetologie.

K uštknutí dochází na území Česka jen zřídka. "Jedná se spíše o jednotky případů. Zmije kousne buď v případě, že na ni někdo nechtěně šlápne, nebo ve chvíli, kdy neucítí včas vibrace půdy a člověk šlápne těsně vedle a ona se lekne. Navíc naše zmije není smrtelně jedovatý had. Má spíše slabší jed. To však neznamená, že nemůže usmrtit malé dítě nebo starého člověka, obzvláště má-li dotyčný nemocné srdce, což už se opravdu stalo. Zdravému dospělému člověku pak hrozí bolest hlavy, otoky, ranky na kůži, malátnost nebo bolesti žaludku," dodal expert na plazy pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: