Co říká profesor Flegr, je izraelský scénář. Měl by se zavést krizový štáb, míní Jan Hamáček
Počet nakažených koronavirem způsobující onemocnění COVID-19 na území České republiky raketově roste. Začíná se plnit černý scénář, kdy roste i počet klinických případů vyžadující hospitalizaci. Od čtvrtka jsou proto v ČR povinné roušky ve všech vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě. Ministr vnitra Jan Hamáček (41) pro ŽivotvČesku.cz řekl, že se nacházíme v situaci, kdy je pro zavedení Ústředního krizového štábu.
Situace, pokud jde o nárůst počtu nakažených, je alarmující. Řada odborníků varuje, že by mělo dojít ke striktnějším opatřením jako třeba zavření škol, protože se ocitáme v situaci, kdy další dny budou znamenat tisíce nakažených za den. Takové vyjádření poskytl pro ŽivotvČesku.cz i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který dokonce predikuje, že se brzy Česko ocitne ve scénáři, kdy dojde k zastavení ekonomiky.
"To, co říká pan profesor Flegr v souvislosti s počtem nakažených je izraelský scénář. Pokud se podíváme na trajektorii počtu nakažených v Izraeli, tak tam se teď pohybují okolo 4 tisíc nakažených za uplynulých 24 hodin. A oznamují velmi razantní opatření. Doufám, že u nás nic takového nebude. Musíme ale udělat všechno pro to, abychom přijali taková opatření, které nás do podobných čísel nepošlou. Když se podívám na časovou osu, tak rozdíl mezi tisícem nakažených a současnými čtyřmi je zhruba měsíc. Takže máme skutečně krátkou dobu, kdy s tím můžeme něco udělat," řekl pro ŽivotvČesku.cz první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, který upozorňoval už v polovině léta, že k dramatickému nárůstu nakažených může dojit.
"S aktuálními opatřeními, pokud jde o roušky, souhlasím. Mělo to ale přijít už dříve. Tedy v době, kdy na to upozorňoval pan docent Maďar," míní Hamáček s tím, že pokud jde o povinnou školní docházku, tak v tuto chvíli je předčasné mluvit o uzavření.
"Školy bych nezavíral. Myslím, že to je ještě předčasné. Je ale potřeba dodržovat hygienická opatření a určitě omezovat sociální kontakt. Zvažovat tedy, zda je nutné chodit tam, kde se shlukují ve větším počtu lidé. Co si myslím, že by rozhodně mělo nastat, tak aktivace Ústředního krizového štábu, což pan premiér nechce. Ten může přitom fungovat i mimo nouzový stav v normálním režimu. A je důležitý pro koordinaci, což si pochvalovali a volají po tom hejtmani," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.