Reklama:

Chudoba v ČR: Smutný verdikt Miroslava Kalouska ohledně plynu. Naznačil, jak to bude letos s cenami před zimou. Rozdíl oproti loňsku je jasný, říká

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2022

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin (TWh) zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému šéfovi státní kasy Miroslavu Kalouskovi (61), který zcela jasně dal najevo, že letošní topná sezona bude dražší než loňská.

Reklama:

"Jak to bude letos, na to nikdo v tuto chvíli nedokáže přesně odpovědět. Že to bude ale dražší než loňskou sezonu, je ale jasné," řekl zcela jasně pro ŽivotvČesku.cz zkušený exministr financí Miroslav Kalousek.

Dodávka plynu, kterou zajišťovala společnost ČEZ, skončila oproti plánům o měsíc dříve. "Tím došlo k naplnění úkolu od vlády pořídit do nouzových zásob novou komoditu a zvýšit energetickou bezpečnost ČR," uvedl Švagr.

Reklama:

SSHR skladuje například ropu a ropné produkty nejméně na 90 dní spotřeby. Vláda v červnu schválila nákup další ropy do skladů SSHR. Hrozilo, že zásoby klesnou pod zákonné minimum. SSHR tak nakoupí v otevřeném výběrovém řízení asi 75.000 tun ropy, má připraveno 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,2 miliardy korun.

Nejplnější jsou nyní zásobníky společnosti RWE Gas Storage, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v ČR. Plné jsou na téměř 78 procent, vyplývá z informací na webu Gas Infrastructure Europe. Celkový republikový průměr naplněnosti zásobníků snižuje například zásobník společnosti Moravia Gas Storage v Dambořicích na Hodonínsku, který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má zároveň pronajatých 90 procent kapacity, zásobník ale plynem neplní.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je u ruské ropy situace lepší než u plynu, tedy pokud by došlo k výpadku dodávek. "Byť by to samozřejmě znamenalo komplikace ohledně růstu ceny a byť by to znamenalo nutnost se zkoordinovat v rámci Evropské unie, tak i bez té ruské ropy bychom to zvládli. Česká republika je napojená poměrně dobře na další ropovody, tedy i možnosti, jak k nám ropu dostávat. Dokonce je možné i tankery dopravit ropu k potrubím, které se dají nasměrovat do střední Evropy. U plynu je tato varianta komplikovanější, protože tankery jsou limitovány kapacitou těch terminálů na LNG, které zatím bohužel nejsou moc vysoké a přes noc se to nezmění," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz

U plynu je ale situace horší. "Teď je naším hlavním úkolem naplnit zásobníky plynu na co nejvyšší úrovně. Přitom bychom neměli koukat jenom na cenu, ale to strategické množství, přibližně 80 procent, doplnit v podstatě za jakoukoli cenu. Až u toho zbývajícího množství začít řešit za kolik, abychom se v příští topné sezoně z těch cen nezbláznili. Každopádně je lepší mít drahý plyn než ho nemít vůbec," popsal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti Moravia Gas Storage (MGS) na český stát. "Podzemní zásobník plynu Dambořice je součástí kritické energetické infrastruktury země. KKCG vede jednání s vládou s cílem podpořit stát v jeho úsilí o energetickou nezávislost na Rusku," uvedla Komárkova firma. Vláda nyní návrh analyzuje.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: