Robert Šlachta promluvil o kauze Čapí hnízdo. Zhodnotil soudce Jana Šotta a vyjádřil se k Andreji Babišovi mladšímu
Zájemci z řad veřejnosti, kteří se budou chtít příští týden zúčastnit pokračování procesu v kauze Čapího hnízda, se nebudou muset prokazovat vstupenkami. Pražský městský soud se rozhodl, že je již vydávat nebude. Diváci budou mít k dispozici 80 míst v jednací síni. Pokud by kapacita nedostačovala, soudce je vpustí i na balkon s dalšími 36 místy. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Pro ŽivotvČesku.cz kontroverzní kauzu okomentoval bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (51), který kroutí hlavou nad tím, po jaké době se expremiér dostal před soud.
Hlavní líčení, v němž čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (68) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, bude pokračovat od pondělí do pátku s výjimkou středečního státního svátku. Soudce Jan Šott si pozval řadu svědků včetně například finanční ředitelky holdingu Agrofert.
"V uvedeném týdnu nedojde k vydávání vstupenek, médiím však bude umožněna akreditace. Pokud by kapacita jednací síně neumožňovala účast všech osob z řad veřejnosti, situace bude řešena předsedou senátu na místě," popsal Wenig.
Podle Roberta Šlachty je Babišova kauza příkladem toho, že se není čemu divit, že veřejnost mnohdy nevěří českému právnímu systému.
"Od rozhodování máme naše soudy, takže mohu jen odhadovat, jak celý proces dopadne. Kauza pana Babiše se dostala před soud až po 15 letech, to je rozhodně skandální skutečnost a zároveň špatná vizitka české justice. Od sdělení obvinění pak uběhly 4 roky, kdy probíhalo vyšetřování. Příliš to nepřispívá k tomu, aby lidé měli důvěru v náš právní systém. Na druhou stranu jsem opravdu rád, že se případ k soudu dostal – nikdo jiný než soud nemá kompetence učinit rozhodnutí ohledně viny, nebo naopak neviny. Přeci jenom se jedná o bývalého premiéra České republiky a čím dál tím víc vnímám, jak kauza Čapí hnízdo rozděluje společnost. Podle návrhu státního zástupce měla být zastavena, takže jsem rád, že to tak nedopadlo. Po několika dnech hlavního líčení musím uznat, že na mě velmi dobře působí soudce Jan Šott, který případ vede," uvedl pro ŽivotvČesku.cz současný šéf hnutí Přísaha s tím, že soudce má jeho sympatie už z dob minulých.
"Znám ho také z předešlých kauz, které soudil – považuji ho za velkého profesionála. Líčení vede vyváženě, je evidentní jeho perfektní znalost procesu, dokáže si poradit i s námitkami obhájců… Zkrátka na mě působí dojmem, že si nenechá ze spisu a z celé kauzy udělat »bramboračku«. Jak se to mnohdy dělo v jiných ekonomických nebo politických kauzách, které pamatuji z dob svého působení u ÚOOZ. Soudce Šott dokáže »usadit« pana Babiše, jeho právníky a velmi dobře pracuje se svědky," vyjádřil se Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle dosavadního vývoje případu a jeho zkušeností nasbíraných během 30leté praxe u policie má soudce před sebou »tvrdý oříšek«.
V minulém týdnu, kdy proces za účasti šéfa opozičního hnutí ANO Babiše začal, bylo do soudní síně možné vstoupit jen po předložení vstupenky. Ty soud vydával zvlášť před každým jednacím dnem. Veřejnost měla největší zájem o první den, kdy státní zástupce četl obžalobu a vypovídali oba obžalovaní, a o pátek, kdy svědčil expremiérův syn Andrej. I tak se ale všichni zájemci do síně vešli a nebylo nutné otevírat i balkon.
"Ohledně výpovědi syna pana Babiše – alespoň podle toho, co jsem zaznamenal z médií, mám pocit, že dobře ví, co říká. Samozřejmě hodně naráží na snahy znevěrohodnit jeho osobu v souvislosti s jeho zdravotním stavem. Ale jsem přesvědčen, že kauza Čapí hnízdo je v rukou zkušeného soudce. I když pan Šott nemá snadnou roli už jen z principu, že se jedná o mediálně ostře sledovaný případ. Nicméně kauza měla být u soudu už dávno a sám jsem zvědavý, kam bude dále pokračovat. A k jakému rozhodnutí nakonec povede," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý elitní policista, který v letech 2008–2016 zastával funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
Obžaloba uvádí, že expremiér Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babiš i Nagyová, která úspěšnou žádost o dotaci podala, vinu odmítají. Hrozí jim až desetileté vězení, státní zástupce jim v obžalobě navrhl podmíněné a peněžité tresty.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.