Expert na válečné konflikty zhodnotil variantu, že by Rusko udeřilo taktickou jadernou zbraní. Byl by to konec Ruska, říká vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia

Ruská jaderná zbraň - Ilustrační snímek
Ruská jaderná zbraň – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2022

Rusko mění vyhlášením částečné mobilizace pravidla války na Ukrajině. Vladimir Putin ve svém projevu k národu uvedl, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Západní státy Putin obvinil z jaderného vydírání a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. Rusko povolá do armády 300.000 rezervistů, podle šéfa Kremlu to budou Rusové s vojenskou zkušeností. Jaderná rétorika se opět dostala do pohybu. V pondělí s ní nešetřil poslanec ruské Státní dumy Andrej Guruljov. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus, který se domnívá, že k takovému kroku Rusko nesáhne. "Byl by to jeho nejen politický konec," uvedl.

Protiváleční aktivisté svolávají v Rusku na dnešní večer k celonárodnímu protestu proti částečné mobilizaci. "Tisíce mužů v Rusku - našich otců, bratrů a manželů - budou vrženi do válečného mlýnku na maso. Za co budou umírat? Proč budou matky a děti prolévat slzy?" uvádí hnutí Vesna v prohlášení, kde vyzývá lidi, aby dnes v 19:00 vyšli do center svých měst. Agentura AP uvedla, že mobilizace v Rusku pravděpodobně zvýší znepokojení lidí z války, není ale podle ní jasné, kolik lidí se odváží skutečně protestovat. Úřady totiž opozici a kritiku invaze na Ukrajině potírají.

Částečná mobilizace v Rusku výrazně eskaluje konflikt na Ukrajině a přichází v době, kdy Rusko čelí ukrajinské protiofenzivě. Ta donutila ruské jednotky na některých místech ustoupit a vzdát se okupovaných území.

Do »hry« se dostala také rétorika v souvislosti s použitím taktických jaderných zbraní. Poslanec ruské Státní dumy Andrej Guruljov v přímém přenosu Prvního kanálu v pondělí nabádal k využití jaderných zbraní vůči Britským ostrovům. Uvedl, že by je během tří minut proměnily v »marťanskou poušť«.

Ohledně odvety ze strany NATO by se Rusko podle něj bát nemuselo, protože Severoatlantická aliance by nepřišla na pomoc neexistujícímu státu.

Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že reakce Západu na slova ruského politika byla velmi příznivá. A to ve smyslu, že se Západ nenechá zastrašit agresorem.

"Byl jsem pozitivně překvapen tím, že reakce Západu byla vlastně taková, »nenechme se zastrašit těmito výkřiky a nadále Ukrajinu podporujme«. To je strašně důležité. Rusko od momentu, kdy se jim to začalo »sypat«, a začalo se ukazovat, že to nebude tak jednoduché, jak si představovali, tak začalo strašit jadernou kartou. Je to samozřejmě ultimativní možnost, nelze vyloučit, že v nějaké nastalé panice, kdy se jim začne všechno hroutit, něco takového neudělají, na druhou stranu by to bylo něco, co by znamenalo politický konec Ruska," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert na válečné konflikty.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl, že vyhlášení mobilizace bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevycházejí její válečné plány. I to je důvod, proč se varianta ohledně zbraní hromadného ničení opět dostala do popředí.

"Pokud by na něco takového došlo, pak si nelze představit, že by alespoň malá část spojenců Ruska mohla být dále jejich tichými podporovateli. A to se bavíme o státech, které jsou pro Putinův režim důležité jako je Čínská lidová republika nebo třeba Indie, která je stále velmi důležitým odběratelem ruských zbraní. V podstatě si špinit ruce s někým, kdo použil, byť taktické, jaderné zbraně, je něčím, co tady od druhé světové války nebylo, to je v podstatě zakázáno i o tom mluvit, když to řeknu nadneseně. Osobně si myslím, že k tomu nikdy nedojde, že to je jen strašení, protože to je tak politicky drahé, že Ruská federace na tom nemůže nic získat. Ani vojensky, ekonomicky, politicky už vůbec ne," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový vojenský analytik Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.