Reklama:

Mzdy lékařů loni vzrostly o 13 procent, všeobecných sester o 16, uvedl ČSÚ

Lékař - ilustrační foto
Lékař – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Publikováno: 27. 10. 2022

Průměrná hrubá mzda lékařů vzrostla v loňském roce téměř o 13 procent. Po započtení všech příplatků, odměn a přesčasů brali lékaři v průměru skoro 84.000 korun měsíčně. Mzdy všeobecných sester činily téměř 53.000 korun hrubého a meziročně byly téměř o 16 procent vyšší. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého loňské mzdy zdravotníků mimo jiné ovlivnily covidové odměny. Průměrná hrubá mzda v Česku činila v loňském roce 37.900 korun měsíčně. Letos v prvním pololetí platy a mzdy podle zdravotnických odborů meziročně téměř o 13 procent klesly, protože covidové odměny se už nevyplácejí.

Reklama:

Lékaři brali v loňském roce v průměru 83.808 korun měsíčně hrubého. Meziročně stoupla jejich mzda téměř o 10.000 korun, tedy o 12,9 procenta. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka celkové loňské číslo tvoří nejen covidové odměny, ale také přesčasová práce. Některá zařízení podle něj v počtu odpracovaných hodin lékařů nedodržují zákoník práce. "Zejména v době epidemie se na přesčasy nehledělo," řekl.

Výši odměn v roce 2020 a 2021 výrazně ovlivnila epidemie covidu-19. Zdravotníci dostali odměny až 75.000 korun a pracující na covidových odděleních další příplatky. "Za posledních pět let došlo k navýšení mezd lékařů celkem téměř o 50 procent. V absolutním vyjádření jde bezmála o 28.000 korun, přičemž nejvýraznější růst byl zaznamenán v posledních dvou letech," uvedl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana.

Reklama:

Výrazně vyšší výdělky mají lékaři zaměstnaní v přímo řízených organizacích ministerstva zdravotnictví, jako jsou fakultní nemocnice a specializované ústavy, a v příspěvkových organizacích krajů. Loni si v průměru přišli na 105.000 Kč měsíčně, zatímco jejich kolegové pracující v soukromých zdravotnických zařízeních, včetně krajských nemocnic majících formu akciové společnosti, brali kolem 70.000 Kč.

Průměrný výdělek všeobecných sester v loňském roce činil 52.569 korun hrubého měsíčně. Meziročně se mzdy sester zvýšily o 15,6 procenta, absolutně o 7000 korun. I v tomto případě se podle ČSÚ do platů promítly covidové odměny. Zdravotnictví je podle Kubka specifický obor ekonomiky v tom, že platy ve státních zařízeních jsou vyšší než mzdy v soukromých či krajských. "Tam, kde dostávají tabulkové platy, tak je zaměstnavatel zvednout musí," dodal. Soukromé ordinace či nemocnice podle něj nemají příspěvky zřizovatele či dotace státu.

Průměrná mzda všeobecných sester se specializací loni činila 63.700 Kč. Jejich kolegyně bez specializace vydělávaly o 15.000 korun méně. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové se u sester na loňských průměrech podepsaly odměny a obrovské množství předčasové práce. Podle informací odborů byly letos v prvním pololetí průměrné měsíční platy ve zdravotnictví na 87,2 procenta loňského průměru a klesly na 53.300 korun měsíčně.

Pro lékaře i všeobecné sestry platí, že muži pobírají v průměru vyšší mzdy než ženy. "Minulý rok lékaři vydělávali v průměru 95.000 korun měsíčně, tj. téměř o 20.000 více než lékařky," uvedla Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Výdělek mužů pracujících jako všeobecná sestra loni dosáhl 66.000 Kč měsíčně, zatímco v případě žen 52.000 Kč.

Na studium medicíny přitom dlouhodobě podle Kubka nastupuje 65 až 75 procent žen. Mladí muži podle něj dávají přednost studiu oborů, kde mají na rozdíl od lékařů hned po nástupu vyšší mzdu.

Průměrná hrubá měsíční mzda zdravotnických záchranářů činila v roce 2021 téměř 70.000 Kč, v případě ošetřovatelů to bylo 37.000 korun. Praktické sestry vydělávaly v průměru 48.000 korun hrubého, což byl více než dvojnásobek toho co před pěti lety.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: