Reklama:

Rusko obvinilo z likvidace Nord Streamu britské námořnictvo. Andor Šándor promluvil o studené válce s horkými okraji

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2022

Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo britské námořnictvo z odpovědnosti za zářijové výbuchy na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Tvrzení nijak nepodložilo, upozornila agentura Reuters. Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. K dnešnímu ruskému obvinění se Británie zatím nevyjádřila. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), jak se na věc svým pohledem dívá. Z jeho slov vyplynulo, že v současném schématu silné krize jde o něco, co ho nepřekvapuje.

Reklama:

Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před dnešním útokem bezpilotními letouny na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu.

"Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a realizaci teroristického činu v Baltském moři dne 26. září letošního roku s cílem nechat vybuchnout plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

Reklama:

Pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc poskytl generál v záloze Andor Šándor. "Je to asi tak, jako když se zasvěceně pokoušíme hodnotit nějaké zprávy z ukrajinského bojiště a používáme nějakého narativu, který si nemáme možnost ověřit. Pokud jde o Nord Stream 2, tak jistě víme, že k výbuchům tam došlo. Potom si můžeme položit otázku »cui bono«, a přestože nemůžeme vyloučit, že to udělali Rusové sami, tak pravděpodobnost je nižší, než že to udělal někdo, kdo na tom mohl mít vlastní zájem. To ve smyslu, že když neteče odněkud jeden plyn, může téct odjinud druhý plyn," uvedl.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetřuje jako »mezinárodní terorismus«. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů »způsobilo Rusku značné hospodářské škody«. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa.

"Pokud jde o rusko-britské vztahy, tak ty jsou dlouhodobě špatné. Dle toho narativu vzájemně se obviňujících stran, a to i bez důkazů, je evidentní, že mediální prostor snese úplně všechno. My obviníme jednu stranu, druhá strana řekne, že to není pravda. Myslím teď obecně. Za dlouhé roky jsme se nedostali do nějakého zpochybňujícího verdiktu, jak to vlastně bylo. Nemohu to brát jinak, než jsem řekl nyní. Kromě války na Ukrajině probíhá studená válka, která je na okrajích horká, je to válka diplomatická, mediální, ekonomická, sankční, hospodářská a podobně. Toto do toho krásně zapadá a v éteru to má jen tak zaznít, abychom měli nějakého viníka. Nestavěl bych se na ani jednu stranu, protože k tomu nemám dostatek informací, vycházím z narativů, schémat chování, určitých postupů jednotlivých aktérů této velké a nebezpečné krize," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: