Zeman se vložil do volby ústavních soudců: Fremra jsem odmítl navrhnout
Prezident Petr Pavel do řad Ústavního soudu navrhl senátorům soudce Roberta Fremra. Kolem tohoto kandidáta ale vypukla bouře, a to když vyšly najevo podrobnosti o jeho působení před rokem 1989. Nejde jen o členství v KSČ, ale hlavně o roli ve zmanipulované kauze »Olšany«. Bývalý prezident Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz připomněl s důrazem v hlase, že odmítl Fremra navrhnout na funkci ústavního soudce.
Příběh soudce Fremra sahá do období sklonku komunistického režimu. V roce 1988 jako soudce rozhodl v procesu se třemi mladíky, kdy jejich případ manipulovala Státní bezpečnost. Šlo o kauzu poškození náhrobků sovětských a bulharských vojáků na pražských Olšanských hřbitovech.
Za vůdce protistátní skupiny určila StB devatenáctiletého Alexandra Ereta, který měl otce německé národnosti, navíc v emigraci. Trest byl na období konce 80. let drsný. Eret byl odsouzen na šest a půl roku nepodmíněně. Případu věnovala propagační pozornost komunistická média a StB splnila úkol.
Soudce Fremr hovořil na svou obhajobu v tom smyslu, že nevěděl o roli StB, a dodal, že v roce 1988 měl pocit, že postupuje v souladu se zákonem. Někteří historici tuto výpověď kritizují a negativním stanoviskem se netají i část politiků.
Soudce Fremr přitom nevstoupil do hry o Ústavní soud poprvé. Za éry prezidenta Miloše Zemana ale zcela neuspěl. "Pana Fremra jsem odmítl navrhnout Senátu na ústavního soudce," řekl pro ŽivotvČesku.cz exprezident Miloš Zeman.
Tehdejším důvodem byly Fremrovy postoje v pozici soudce Mezinárodního trestního soudu, kdy hlava státu nelibě nesla snahy stíhat izraelské státní příslušníky. A pokud jde o Izrael, je Miloš Zeman jeho letitým nekompromisním podporovatelem.
Otázku pro Miloše Zemana můžete položit i vy, a to prostřednictvím e-mailu: [email protected].
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.