Reklama:

Tchajwanský Pat a Mat: Havlíček se lehce zastal Pekarové a Vystrčila, ale na továrně v Drážďanech ukázal jejich obrovskou naivitu

Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil
Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Horkým letním tématem je plánovaná výstavba tchajwanské továrny na čipy v Drážďanech. Česká republika s nástupem vlády Petra Fialy zahájila halasnou diplomatickou ofenzivu na podporu Tchaj-wanu, který ohrožuje pevninská Čína. Kromě pomyslného poplácání po zádech jsme ale dosud z této aktivity nic velkého nezískali. Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček má jasno, proč tomu tak je. Pro ŽivotvČesku.cz podotkl, že Tchaj-wan se prostě chová byznysově. Přístup předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové a předsedy Senátu Miloše Vystrčila lze podle Havlíčka označit za naivní.

Reklama:

Nejprve strohá fakta. Už bylo řečeno, že v rámci Evropy je Česká republika tahounem v podpoře Tchaj-wanu, který je v poslední době »na mušce« vedení pevninské Číny. Haraší zbraně i silná slova. Jistě je chvályhodné se zastat slabšího. Ale. Vládní představitelé své cesty na Tchaj-wan rádi »šperkovali« přísliby ekonomické spolupráce, která by měla trumfnout neúspěšnou čínskou politiku bývalého prezidenta Miloše Zemana.

"Česká republika tahá na poli diplomacie za Evropu horké kaštany z ohně a utužuje vztahy s Tchaj-wanem, když ale dojde na byznys, je na druhé koleji," suše ve svém článku konstatoval server Neovlivní. Připomněl případ pěti linek na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu, které měly být darovány České republice. "Nakonec z ní zbyla jedna a tvrdě zaplacená," podotkl server.

Reklama:

Situace se opakuje v případě továrny na čipy, kterou postaví absolutní lídr polovodičů, tchajwanská společnost TSMC. A to ve východoněmeckých Drážďanech. Jak informovala ČTK, německá vláda vyčlení na podporu výroby čipů v zemi 482 miliard Kč. Zhruba tři čtvrtiny uvedené částky půjdou americké firmě Intel a právě společnosti TSMC.

Předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček ve svém vyjádření pro ŽivotvČesku.cz konstatoval, že Česká republika prostě nemá za takové situace šanci v klání o výstavbu tchajwanské továrny na čipy uspět. "Oni (Tchaj-wan) nás mají rádi, to ano, rádi nás i vidí na návštěvě, ale jen do výše investiční pobídky, tak to prostě je, to je fakt. Chovají se byznysově, pragmaticky," podotkl Havlíček s tím, že Česká republika by se měla spíše zaměřit na podporu startupů nebo středních a malých firem.

Podle Havlíčka není rozhodnutí TSMC stavět v Drážďanech překvapující. Německo prostě nabídlo královskou investiční pobídku ve výši kolem 100 miliard korun. Na druhou stranu podle předsedy stínové vlády ANO celý případ ukazuje na naivní zahraniční politiku předsedkyně Sněmovny Pekarové a předsedy Senátu Vystrčila, kteří s velkou pompou navštívili Tchaj-wan.

"Pouze nezkušený člověk se může domnívat, že tyto cesty přesvědčí tamní investory, že budou investovat v zemi, kde dostanou horší pobídku. Investorům jde o byznys. Je na tom spíš vidět velká nezkušenost a naivita jak paní Pekarové, tak pana Vystrčila,“ poznamenal Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Celá letní kauza s drážďanskou továrnou poukazuje na letitý český problém. A tím je nedostatek pragmatismu. Máme rádi vznešená slova a gesta, malujeme si velké a rozmáchlé tahy štětcem na mapě světa. Jenže právě ve světě rozhoduje pragmatismus. USA, Německo nebo Francie se příliš nezatěžují slovními cvičeními, prostě jednají věcně ve svůj prospěch. Samozřejmě, přílišný pragmatismus vede ke ztrátě hodnot, ale aspoň kapku bychom ho v zahraniční a ekonomické politice potřebovali. Plakátové řeči ještě nikdy žádnou zemi neuživily.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: